Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Srovnání IPV a OPV vakcín proti dětské přenosné obrně

Stále častěji se mluví o zavedení inaktivované očkovací látky proti dětské přenosné obrny do pravidelného očkovacího kalendáře nejen mezi odbornou veřejností, ale i rodiče se ptají na výhody a nevýhody této vakcíny. V tomto článku uvedeme srovnání obou vakcín.

Charakteristika

Živá perorální
vakcína (OPV)

Inaktivovaná injekční vakcína (IPV)
Imunita Výborná protilátková i lokální imunita, střevní imunita, zesilování kolektivní imunity (volným šířením vakcinačního viru), dlouhodobá imunita Výborná protilátková imunita, nižší střevní imunita, kolektivní imunita se neovlivňuje, dlouhodobá imunita
Aplikace Jednoduchá, nebolestivá, bez traumat, vakcínu nelze kombinovat v jedné dávce, ale je možné ji ve většině případu podávat současně s jiným očkováním Jednoduchá, někdy bolestivá, vakcínu je možno kombinovat s ostatními vakcínami v jedné dávce
Cena Nízká, výrobu zajišťuje několik světových producentů Relativně vysoká, na výrobu se specializuje dosud jen několik málo výrobců
Skladování a doba použitelnosti Skladování se omezeno na nízké teploty, její doba použitelnosti bývá limitována na kratší období než je tomu u IPV (12-24 měsíců) Skladování je omezeno na lednicové teploty (snadno dosažitelné), její doba použitelnosti bývá delší než u OPV (24-36 měsíců)
Kontraindikace Je kontraindikována pro osoby s imunosupresivní léčbou nebo ve společné domácnosti s osobou s touto léčbou Není kontraindikována pro osoby s imunosupresí (často se používá právě pro takto zdravotně stigmatizované osoby)
Nežádoucí účinky Možná paralytická poliomyelita (i pro osoby v blízkém kontaktu)  
Riziko Existuje potencionální riziko vzniku nového divokého kmene z původního vakcinačního viru (VAPP) Neexistuje riziko VAPP.
Vylučování viru Vylučování viru po očkování je běžné a vytváří možnost kolektivní imunizace, ale současně i rizika vzniku VAPP. Není možné.

Podle doporučení SZO je Česká republika vhodným státem pro zavedení IPV vakcíny do očkovacího kalendáře:
- Země splňující WHO kritéria pro certifikaci polioeradikace
- Země s vysokou proočkovaností DTP (> 90%)
- Země s nízkým rizikem zavlečení divokého polioviru

Proč tomu tak dosud není, je spíše organizační otázkou tohoto celoplošného očkování. V České republice se očkování proti dětské přenosné obrně provádí kampaňovitě, tj. 2x do roka a to vždy v březnu a květnu. Díky tomuto systému se daří dosahovat vysoké proočkovanosti dětí (mnohem vyšší než v jiných státech s vysokou proočkovaností). Jde o metodu, která tehdejší Československo zbavila ve velmi krátké době výskytu tohoto onemocnění a již od počátku 60. let se u nás neobjevil ani jediný případ tohoto onemocnění.. S největší pravděpodobností se ale blíží doba, kdy tento způsob kampaňovitého očkování bude nahrazen vícevalentními očkovacími látkami, které v sobě již obsahují inaktivovanou vakcínu proti dětské přenosné obrně.

Přehled států, kde se používají IPV, OPV či kombinovaně obě vakcíny
IPV
OPV
IPV a/nebo OPV 
kombinovaně
USA
Dánsko
Itálie
Norsko
Švédsko
Německo
Rakousko
Belgie
Lucembursko
Island
Finsko
Nizozemsko
Francie
Švýcarsko
Slovinsko
Litva
Irsko
Řecko
Velká Británie
Španělsko
Portugalsko
Rumunsko
Bulharsko
Česko - kampaň
Slovensko - kampaň
Maďarsko
Polsko
Chorvatsko
Ukrajina

 

Vydáno / Aktualizováno: 24.01.2005
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit