Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Zvířecí chřipka - riziko pro člověka

Chřipkové viry si nevybírají jako svého hostitele výhradně jen člověka, ale rovněž zvířata. Z každého svého hostitele si přijme nějakou genetickou informaci, díky níž se pak ubrání imunitě nového hostitele.
Právě proto se chřipkové viry každoročně stávají tak variabilní a ochrana po očkování zpravidla vystačí jen na období chřipkové sezóny, než se během ní virus opět změní.

Od roku 2003 do října 2012 bylo laboratorně potvrzeno 608 lidských případů ptačí chřipky A(H5N1), které byly zaznamenány v celkem 15 zemích světa. Bohužel tato typicky zvířecí chřipka se pro člověka stává často fatální, neboť bylo dosud hlášeno 359 úmrtí (tedy skoro 60% smrtnost). Naštěstí člověk není jejím příznivým hostitelem, tj. mezi lidmi se ptačí chřipka nepřenáší a jen velmi malé procento lidí se může nakazit.

Nově se letos ve Spojených státech objevila prasečí chřipka varianty A(H3N2), která infikovala několik osob, naštěstí bez fatálních následků. První případy souvisely s typickým kontaktem s infikovanými prasaty, dalšími se staly osoby v kontaktu s nakaženými nebo nemocnými. Světová zdravotnická organizace zvažuje tuto variantu zahrnout do chřipkové vakcíny pro sezónu 2013/14. Nejrizikovější se může stát pro děti, které nemají žádnou imunitu, zatímco dospělé osoby se s touto nebo jí podobnou chřipkou v minulosti pravděpodobně již setkaly a mají známky alespoň nějaké imunity.

Nová zmutovaná prasečí varianta A(H1N1) byla letos v srpnu zjištěna u dospělého muže v Kanadě, který musel být hospitalizován se zánětem plic. Ve Spojených státech amerických se ve stejném měsíci zaznamenal také jeden případ u ženy, která se účastnila veletrhu, kde přišla do styku s prasaty.

Vydáno / Aktualizováno: 12.11.2012
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit