Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 26.2.2018
Poradna

Prohlášení k poskytované internetové konzultaci
Tato internetová poradna nenahrazuje osobní konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo s lékařem provádějícím příslušné očkování. Význam této internetové poradny je jen doplňkový. Odpovědi se vztahují jen k zadanému popisu tazatele dané situace ve vztahu k očkování a nemůže tedy odrážet ostatní skutečnosti, jako jsou další očkovancem neuvedené zdravotní okolnosti a technicko-administrativní možnosti lékaře provádějícího dané očkování. 
Vydavatel neodpovídá za škody, které vzniknou tím, že uživatel těchto stránek v případě poškození zdraví osobně nekonzultuje očkování s odpovídajícím zdravotním odborníkem.
RNDr.M.Petráš, Ph.D.


2018

Dcera se narodila v týdnu 36+2 s váhou 2450 g (nyní 17. týdnů bez korekce, 5 500 g), porod byl přirozený, bez komplikací. Ovšem těhotenství vysoce rizikové s dlouhodob. hospitalizací (podány antibiotika, indukace plic. zralosti, magnézium). Před měsícem dcera prodělala dvakrát po sobě infekci močových cest a ledvin. Při hospitalizaci zjištěna šelest na srdci, po kardio vyštř. vyhodnocena jako akcidentální v důsledku přetížení organismu. V současné době má dcera stále zažívací potíže, které začaly po opakovaných dávkách antibiotik, a zvětšenou uzlinu za uchem. Se souhlasem praktické lékařky máme očkování hexavakcínou odložené – nejspíše až do květnového kardio vyšetření. Je tento odklad dostatečný – s přihlédnutím na komplikace v těhotenství a velkou zátěž krátce po narození a za předpokladu, že kardio vyšetření bude v pořádku? Nebo by bylo vhodné očkovat ještě později? 
Dále bych se chtěla na výběr vakcíny. Praktická lékařka nabízí pouze Hexacímu nebo Infarix (trojkombinaci) + jednotlivé monovakcíny na zbývající povinné nemoci. Infarix hexa nemá k dispozici. Samozřejmě bychom chtěli pro dceru co nejšetrnější variantu. Neměla by to být vakcína Infarix hexa, jak stanovuje vyhláška pro předčas. narozené? Nebo může být aplikována hexacíma s ohledem na očkování v pozdějším týdnu, čímž je nedonošenost korigována? Není varianta Infarix + monovakcíny nejvíce zatěžující z důvodu většího množství vpichů a kumulace škodlivých připadaných látek? V.H. (leden 2018)

Vzhledem k tomu, že se Vaše dcera narodila jen o 5 dní dříve než donošené děti (>37 týdnů), stačí korigovat věk pro zahájení očkování jen o necelý měsíc, respektive zahájit očkování stejně jako donošené děti po završení věku 3 měsíců. 
Osobně bych nehodnotil šelest na srdci jako omezení pro zahájení očkování, ovšem pokud jste se tak s Vaším pediatrem domluvili, nic tím nezkazíte. 
Vzhledem k tomu, že zahájíte očkování až v pozdějším věku, není třeba očkování rozkládat na méně složkové vakcíny, které nepředstavují zvýšené riziko z více vpichů, ale můžou vést ke komplikovanějšímu očkování z důvodů časových. Je totiž třeba, aby očkování bylo prováděno v dobré zdravotní kondici bez rýmy, kašle, nenálady, únavy, poruchy spánku apod. To při více dávkách může být někdy obtížně realizovatelné. Vhodnějším tak může být očkování s vakcínou Hexacima, se kterou se bude Vaše očkovat ve schématu 2+1, tj. např. 0-2-8 měsíců. 
S vakcínou Infanrix Hexa (to nestanovuje vyhláška) se očkuje ve schématu 3+1 jen v případě, že neprovádíte žádnou věkovou korekci a očkuje tak od 9. týdne věku, což ale už není Váš případ.


Někde jsem se dočetla, že prodělaná borelioza u matky těsně před otěhotněním může být důvodem pro odklad očkování. Bohužel již nemůžu dohledat, kde to bylo a zda to byl ověřený zdroj.  Mám chlapečka (3,5m, 7,5 kg) a zatím jsme neočkovali. Chtěla jsem posunout na 6m, ale doktorce se to již nelíbí.  Mohla bych Vás poprosit o názor, zda, případně proč, je vhodné očkování hexavakcíny posunout kvůli prodělané borelioze? Bojim se, aby tím nebyl nějak narušený NS. Je to možné? Případně je lepší očkování posunout na 6m nezávisle ne borelioze, z důvodu většího dozrání NS?  M.V. (leden 2018)

Nic takového, co popisujete není. Není žádné omezení pro očkování potomka, jehož matka v minulosti onemocněla boreliózou. Je ale možné, že jste předala specifické protilátky vůči borelióze svému synovi, které zpravidla nepřetrvávají déle než 2-3 měsíce po narození. 
Pokud dítě prospívá, doporučuji zahájit očkování po završení věku 3 měsíců, kdy přítomnost Vašich protilátek v tělíčku Vašeho syna buď vůbec nebude nebo hladina těchto protilátek bude vysoce nízká bez jakéhokoli vlivu na očkování.
Není žádný důvod k Vašim obavám.
Důležité je sledovat zdravotní kondici Vašeho syna pře očkováním, tj. jak spí, jakou má náladu, zda nemá rýmu či kašel apod. Bude-li vše v pořádku, není třeba se obávat zvýšeného rizika nežádoucích účinků. Pokud by se objevila teplota, případně horečka, doporučuji místo paralenu a podobných přípravků volit zábaly zápěstí či kotníčků. To zabírá spolehlivě a minimalizujete zátěž antipyretiky.


Nechala jsem dceru po konzultacích s naše tehdejší lékařkou očkovat Infanrixem hexa pouze ve třech dávkách. Dcera je narozená v lednu 2009; byla očkována s Infanrix Hexa v září a říjnu 2009 a pak v dubnu 2010. V září 2010 byla doočkována s Imovax Polio. V 2017 a 2015 byla očkována s vakcínou Priorix.
Nyní jsme změnili lékaře a ten považuje dceřino očkování Infanrixem za nedokončené a 4 roky propadlé a chce, abychom ji nechali doočkovat (případně zahájit celé očkování znovu, až situaci zkonzultuje s pracovištěm v Motole), nebo podepsali revers, že očkování odmítáme. Naše bývalá paní doktorka nám před pár lety poskytla vyjádření hlavního hygienika o dostatečnosti očkování 2+1 pro přijetí do školky, ale náš nový pan doktor tento dokument, zdá se, příliš neuznává. Nám už se nejedená o školku, dcera chodí do třetí třídy, ale jde o to, zda je správně očkovaná. Dosud jsem byla přesvědčená, že dceřino očkování je dostatečné a podle tabulky na vašem webu mi to tak stále připadá. Mohla bych poprosit o váš názor?
Ještě pro doplnění - dcera v září 2017 prodělala infekční mononukleózu, i z tohoto důvodu bych teď raději neočkovala nic, co není potřeba. K.H. (leden 2018)

Podle Vašeho popisu očkování, byla Vaše dcera řádně očkována. Dokonce v té době výrobce vakcíny Infanrix Hexa umožňoval schéma 2+1 provádět s minimálním 1měsíčním intervalem mezi 1-2 dávkou. 
Ve výpisu schází očkování v 5 letech (tehdy s vakcínou Infanrix). Pokud tato vakcína nebyla podána, může být aktuálně Vaše dcera vůči tetanu, dávivému kašli nechráněna. Určitě bych tedy doporučil nečekat do věku 10 let, kdy se podává další posilující dávka vakcíny Boostrix Polio a tuto dávku přesunout do aktuálního věku 9 let. Tím předejdete případnému riziku zmíněných infekcí.
V žádném případě nelze očkování opakovat. Takový postup by mohl být nebezpečný, tj. existuje riziko zvýšeného výskytu nežádoucích účinků, očkuje-lim se dětskými vakcínami v tak vysokém věku dítěte.


Je možné po očkování tuberkulózy s dítětem ihned do kolektivu, dítě by předpokládám nemělo nijak ohrozit ostatní? Ale jde mi i to, aby očkované dítě něco nechytlo. 
Dále by mě zajímalo, jestli u očkování žloutenky typu B (vakcínou Engerix) je nutné doočkování všech dávek před vstupem do MŠ nebo jestli školky mohou přijmout dítě se započatým očkováním. D.K. (leden 2018)

Není problém umístit očkované dítě proti tuberkulóze do dětského kolektivu. Jen je třeba jako po jakémkoli očkování zajistit klidový režim po dobu minimálně 24 hodin (lépe až 72 hodin). Očkování dítě nemůže ohrozit děti v kolektivu.
Ano před vstupem do MŠ vyhláška vyžaduje kompletní očkování proti hepatitidě typu B. Vzhledem k tomu, že toto očkování vyžaduje 3 dávky a minimálně 6 měsíců, pak může být někdy s výhodou dohoda s pediatrem, který poslední dávku podá až po nástupu do MŠ. Jde však o dobrou vůli pediatra, zda bude ochoten dát podmíněné vyjádření o řádném očkování před vstupem do MŠ.


Dcera natozena v březnu 2016 byla ockovana Hexa vakcinou puvodne ve schematu 3+1 Data ockovani: 23.8.2016, 11.10. 2016 a 25.11.2016 Dalsi ockovani koncem roku 2017 jsme nezvladli z duvodu nemoci. Nyni je dcera opet nemocna. Myslite si, ze 4 davka je jeste potrebna, nebo 3 davky by mohly zajistit dostatecnou ochranu? V.Ž. (lede 2018)

Protože první 3 dávky byly podány v intervalech 1-2 měsíců nelze jejich uspořádání považovat za schéma 2+1. Aktuálně je třeba skutečně dokončit očkování podáním poslední 4. dávky.


Četla jsem, že již není v Čechách dostupná pentavakcína Pediacel, je tedy v současné době možné očkovat jinou vakcínou, kde není obsažena žloutenka typu B? Doktor nám řekl, že od nového roku se děti očkují pouze vakcínou Hexacima, je to pravda, že není jiná možnost? Pokud bychom začali očkovat hexacimou, tak je možné schéma 2+1?
Dále jsem se chtěla zeptat, pokud dítěti chybí ze základních očkování pouze žloutenka typu B, je nutné ji před vstupem do školky doočkovat a pokud budeme doočkovávat, tak jakou vakcínou a v jakém schématu? D.K. (leden 2018)

Ano je to tak, výrobce se rozhodl pro ukončení dodávek vakcíny Pediacel. Jiná 5složková vakcína v ČR není k dispozici.  
Od letošního roku se skutečně očkuje s vakcínou Hexacima a doočkovávají se děti rozočkované s vakcínou Infanrix Hexa (postupně se utlumují dodávky této vakcíny). I s vakcínou Hexacima se očkuje ve schématu 2+1, ostatně od 1.1.2018 se všechny děti očkují v tomto schématu dle nové vyhlášky.
Ano je třeba doplnit očkování proti hepatitidě typu B před vstupem do MŠ. Vyhláška to vyžaduje. Očkuje se 3 dávkami v uspořádání 0-1-6 měsíců. K tomu se používá vakcína Engerix.


Mám dotaz ohledně změny očkovacího kalendáře pro děti. Syn byl v únoru 2017 očkován první dávkou vakcínou Priorix, týká se nás posunutí druhé dávky na 5-6rok? Nebo se to týká jen nově narozených miminek, které ještě nebyli očkovány. M.M. (leden 2018)

Platí přechodné ustanovení, tj. děti očkované 1 dávkou Priorix se dále doočkují podle nové vyhlášky ve věku 5 let.
- viz:
Čl. II - Přechodné ustanovení
Podání druhé dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám dětem, kterým nebyla podána tato dávka do doby nabytí účinnosti této vyhlášky, se provede v době od dovršení pátého do dovršení šestého roku věku dítěte.


Synovi budou v únoru 2018 2 roky. Ještě nebyl očkovaný. Měli jsme odklad z mého přesvědčení. Chtěla jsem ho dát očkovat v prosinci, ale měl angínu, tudíž to nešlo. A nyní mi MUDr. řekla, že ho očkovat nemůže kvůli nové vyhlášce. Prosím jak mám teď postupovat? Syna očkovat chci, ale nevím jak. R.H. (leden 2018)

Nevidím žádný důvod pro nemožnost doplnit očkování nyní. K očkování by bylo vhodné použít vakcínu Infanrix Hexa (jejíž dodávky budou velmi omezené a v současnosti ještě zásoby existují) a očkovat ve schématu 2+1, tj. podat 3 dávky v uspořádání 0-2-8 měsíců. Právě u vakcíny Infanrix Hexa výrobce umožňuje očkovat s touto vakcínou do završení věku 3 let. 
Pokud by již nebylo možné vakcínu zajistit, pak lze očkovat i s vakcínou hexacima, u které výrobce uvádí, že má klinická data jen pro očkování dětí mladších 2 let. Neznamená to však, že s touto vakcínou očkovat nelze i starší.

Vydáno / Aktualizováno: 19.02.2018
Kontakt | Podmínky užívání | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2017.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit