Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 25.9.2017
Poradna

Prohlášení k poskytované internetové konzultaci
Tato internetová poradna nenahrazuje osobní konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo s lékařem provádějícím příslušné očkování. Význam této internetové poradny je jen doplňkový. Odpovědi se vztahují jen k zadanému popisu tazatele dané situace ve vztahu k očkování a nemůže tedy odrážet ostatní skutečnosti, jako jsou další očkovancem neuvedené zdravotní okolnosti a technicko-administrativní možnosti lékaře provádějícího dané očkování. 
Vydavatel neodpovídá za škody, které vzniknou tím, že uživatel těchto stránek v případě poškození zdraví osobně nekonzultuje očkování s odpovídajícím zdravotním odborníkem.
RNDr.M.Petráš, Ph.D.


Červenec a Srpen 2017

Očkování proti choleře se musí očkovat jen v očkovacím centru, nebo i u praktického lékaře? L.S.

Proti choleře může očkovat i praktický lékař. Buď jí zajistí pro Vás sám, nebo vystaví na ní recept.


Ráda bych schéme 2 plus 1 ale pořád tápu v tom jakou Hexu zvolit jestli Hexacima nebo Infanrix co je pro dite setrnejsi? Rodicovskou mam do 4 let veku dítěte takže nereším brzký nástup do školky, proto prosím kdy je nejlepší začít očkovat a s jakými rozestupy? N.L.

Ani jedna z uvedených vakcín není šetrnější či tolerovanější. Obě jsou na tom naprosto shodně, tj. jsou srovnatelně bezpečné.
Očkovat můžete ve schématu 2+1 v uspořádání 0-2-8 měsíců, což je optimální schéma. Doporučil bych již očkování zahájit a déle očkování neodkládat, pokud Váš syn prospívá. Důvodem je skutečnost, že dětské očkování lépe snáší děti mladší 1 roku než starší 1 roku.


Jak postupovat při očkování dcery(11měsíců). Doposud nebyla očkována. Syn narozen 2013(vexem), očkovaný hexou a prevenarem. Těžký atopický ekzém, astma bronchiále, potravinové alergie (anafylaxe po požití arašídových křupek, alergie na kravskou bílkovinu, vajíčko, jablko, peckoviny, pšenici, roztoče,silná alergie na břízu) Já také alergička a otec dětí atopik. Z tohoto důvodu se obávám očkování. Dcera pouze kojená, pevnou stravu zatím odmítá a nemá žádné obtíže, pouze seborea ve vlasech. B.E.

Předně rodinná anamnéza není žádnou překážkou pro dětské očkování. Sice se očkováním osud nezvrátí, je-li dán genetickou výbavou, ale očkování má alespoň šanci zmírnit zvýšenou vnímavost postiženého jedince k infekcím (alespoň těm preventabilním). 
Jednoznačně bych vám doporučil očkování již zahájit a očkovat s vakcínou Infanrix Hexa ve 3 dávkách v uspořádání 0-2-8 měsíců. K tomu můžete později přidat očkování proti pneumokokům s vakcínou Prevenar 13, po završení věku 12 měsíců se podávají jen 2 dávky v minimálním intervalu 2 měsíců. Vzhledem k opožděnému zahájení si však budete muset tuto vakcínu uhradit sama.
Doporučil bych očkovat obě vakcíny odděleně, tj. v minimálně 14denním intervalu.


Ráda bych se zeptala na nějaké podrobnosti k přeočkování proti MMR. Dcera dostala první dávku až po 2.roce života (odsouvala jsem kvůli opakujícím se infektům HCD) V září bude mít 4. roky a zatím není stále přeočkovaná z toho samého důvodu (alergologické vyš. negativni, od září bude užívat Bronchovaxom). Teď má konečně "zdravé okénko", jen začátkem prázdnin prodělala neštovice, tak bych ráda přeoč. stihla do začátku podzimu a chřipkového období. Zajímá mě:
1. Za jak dlouho po prodělání planých neštovic je možno očkovat proti MMR?
2. Neovlivní nějak proces imunologické odpovědi na očkování současné užívání Bronchovaxomu? Máme začít užívat 1.9. 
3. Chápu správně, že není stanoven horní časový limit pro přeočkování? Jde "jen" o to, že bez přeočkování není dcera dostatečně, event. vůbec chráněna proti MMR? K.B.

ad 1) Očkovat lze minimálně 6 týdnů od nástupu vyrážky, tj. asi 4 týdny po uzdravení.
ad 2) I když nejsou známé či dokumentované žádné interference očkování a Bronchovaxomu, obecně se nedoporučuje očkovat souběžně s léčbou. Mělo by být zachován alespoň 2 týdenní interval mezi léčbou a očkováním. 
ad 3) Ano není, stávající vyhláška umožňuje druhou dávku odložit bez vymezení termínu. První dávka zajistí odpovídající ochranu proti spalničkám a zarděnkám na minimálně 10 let. Nicméně je pravda, že ochrana vůči příušnicím je po první dávce jen asi u 70 % očkovaných.


Mám 4měsíčního chlapečka a chtěla bych alespoň odložit očkování na co nejpozdější věk, aby byl chráněn vedlejších účinků. Všude čtu o problematickém hliníku, hematoencefalické bariéře, problémech a vedlejších účincích očkování. chtěla bych jej proto toho co nejvíce ochránit. Mnoho lidí kolem mě očkuje třeba až na 10.měsíci nebo vůbec (nedají dítě do školky).
Je možno jej i v rámci naší legislativy (aby mi ho vzali do školky) naočkovat např v 9.měsíci a poté s dvouměsíčním odstupem v 11., plus půlroku poté přeočkovat? Moje pediatra mi tvrdí, že mi to neproplatí pojišťovna, pokud nenaočkuji do 7.měsíce. To mi pojišťovna vyvrátila, prý proplácí v rámci vyhlášky. Také navrhuje odstup prvních dávek po měsíci, proč chce držet ten minimální odstup v dávkách?
Proč jsem pro syna největší hrozbou v dávivém kašli? Nikam jej neberu do společnosti, jenom kočárkem po vesnici nebo k lékaři. A.R.

Aktuální vyhláška neomezuje úhradu očkování. Nicméně se diskutuje o tom, že nová vyhláška toto upraví. Bude třeba dokonce podat všechny 3 dávky do věku 12 měsíců, což Vašemu přístupu nepřidá. 
Osobně bych nedoporučoval zbytečně u dobře prospívajících dětí očkování odkládat. Považuji za vhodný věk 4 měsíce, tj. po završení věku 3 měsíců. Čím totiž starší dítě se očkuje, tím je riziko nežádoucích účinků vyšší, neboť s rozvojem imunitního systému, může docházet k netoleranci dětských dávek. Čím dál častěji tuto zkušenost zachytávám z dotazů matek. 
Na nesmysly typu hliník a pod. zcela zapomeňte. Nejedná se o žádné skutečně odborné informace řádně podloženými výzkumy.
Chcete-li očkovat ve schématu 2+1, pak optimální uspořádání je 0-2-8 měsíců. 
Skutečně matka je nejvyšší hrozbou přenosu infekce dávivého kašle. Sledování ukázalo, že kolem 30 % případů způsobují matky, dalších 30 % jsou ti ostatní nejbližší a zbytek je náhodný z ulice. To, že dítě nikam neberete, neznamená, že Vy sama nechodíte např. nakupovat.


Chtela bych se optat na ockovani pediacel, jestli ho muze dostat dcera i po dovrseni veku 4 let. Nyni ji je 3,5 r a ockovani davame kvuli skolce. Dale jestli k prijeti do skolky musi byt i vakcina mmr. Dcera trpi na atopicky ekzem. R.

Protože má výrobce pouze klinická data u dětí mladších 4 let, obecně na to upozorňuje a nechává na rozhodnutí lékaře, který očkování provádí. Alternativní řešení je podat 3. dávku místo vakcíny Pediacel vakcíny Infanrix a Imovax Polio. Vakcíny proti hemofilovým nákazám není již zapotřebí, neboť v tomto věku stačí již jen 1 dávka. 
K přijetí do MŠ je třeba však doplnit ještě očkování proti hepatitidě typu B (3 dávky vakcíny Engerix) a alespoň 1 dávku MMR vakcíny.


Syn 3,5 let (má hexu 2+1, tbc, prevenar, 1x mmr). Byla mi od pediatričky doporučena vakcína na meningokoka. Některé informace jsem si dohledala na internetu, ale nejsem odborník. Nepovažuji se za schopnou posoudit vhodnost očkování (vzhledem k výskytu, následkům onemocnění, účinnosti vakcíny atd) Proto Vás prosím o názor, zda je vhodné nechat syna nyní očkovat, a na kterou séroskupinu. Pokud ne nyní, kdy?
Dále Vás ještě prosím o informaci, za jak dlouho po první mmr vakcíně považujete za správné dát další dávku (vzhledem k účinnosti první). K.K.

Skutečně naštěstí není případů n\kažení meningokokem v ČR nikterak vysoké. Nicméně je na místě toto očkování zvážit, protože pokud se jedinec nakazí, pak riziko komplikací či fatálních následků je vysoké. V tomto věku je vhodné zajistit ochranu vůči meningokokům séroskupiny C, což lze provést jak monovakcínou (Neisvac nebo Menjugate) případně vícesložkovou vakcínou (Nimenrix nebo Menveo). Vícesložková vakcína se uplatní zejména cestujete-li do zahraničí, nebo pokud plánujete třeba anglickou mateřskou školku, kde je předpoklad více cizinců.
K očkování proti meningokokům B můžete využít vakcínu Bexsero, která zatím podle stávajících poznatků je schopna krátkodobě zabránit nákaze. Zda bude chránit i delší dobu, na to si budeme muset ještě počkat. 
Osobně bych doporučil podat druhou dávku MMR do 12 měsíců od té první. Ale je pravda, že připravovaná vyhláška upraví její podání do věku 5 let.


Chtěla bych jen zkonzultovat - termín na očkování máme 21.9.2017 - první dávka a další bych ráda až za 6měsíců, tedy v průběhu března 2018 - z důvodu především možných nachlazení a nemocí v podzimních a zimním období...ráda bych schéma 2+1, znamenalo by to, že poslední 3.dávku by bylo možné aplikovat třeba až v březnu roku 2019?
Případně bych prosila o návrh na největší možné rozložení očkování Infanrix Hexa ve schématu 2+1 při započatí očkování 21.9.2017 první dávkou. D.

Osobně bych Vám doporučil se řídit optimálními intervaly ve schématu 2+1, tj. 0-2-8 měsíců. Sice je možné podat druhou dávku do 6 měsíců, nicméně první dávka odpovídající ochranu nezajistí. Ta nastává teprve po aplikaci druhé dávky. Ochrana po prvních 2 dávkách přetrvává spolehlivě po dobu 6-10 měsíců, pak může u některých jedinců vymizet. Čili je vhodné zajistit kontinuální ochranu a podat třetí dávku za 6 měsíců.


Ráda bych se zeptala, zda je správná informace, kterou mi poskytla dětská lékařka mého syna, tedy, že se dítě musí naočkovat do 6 let (nejdéle v den jeho šestých narozenin)? Snažila jsem se poslední dni pátrat na internetu a nevím, zda je správná má domněnka, že vakcínou Boostrix (kterou se, chápu-li správně, právě děti 5-6 let přeočkovávají?) nebo vakcínou Adacel může být dítě očkováno defacto kdykoliv, neboť vlastně stačí jen pouhá jedna dávka jedné ze shora uvedených vakcín bez ohledu na předchozí vakcinaci? Já osobně se více kloním k vakcíně Adacel, přijde mi dle složení šetrnější a má více složek proti onemocnění černým kašlem. Je vakcína Adacel skutečně šetrnější? Dá se v současné době sehnat na trhu? R.B.

S redukovanými vakcínami jako je Boostrix nebo Adacel se očkují osoby starší 4 let (respektive 3 let). Čili posilující očkování není omezeno věkem 5-6 let a lze ho provést kdykoli dříve či později. Pokud jde o úhradu vakcíny, pak je třeba splnit vyhláškovou povinnost ve věku 5 let (před završením věku 6 let). Samozřejmě dílčí několikadenní odchylka by neměla hrát žádnou roli. 
Obě uvedené vakcíny se podávají jako posilující očkování, tzn. nezávisle na předešlém očkováním.
Vakcína Adacel není šetrnější jen obsahuje celkem 5 složek proti dávivému kašli (oproti vakcíně Boostrix, která má jen 3 složky), což samozřejmě zvyšuje teoretickou ochranu vůči dávivému kašli. Bohužel vakcína Adacel je na našem trhu nedostupná a nedoporučoval bych ji zajistit v jiné zemi, neboť by mohlo dojít k jejímu znehodnocení díky nesprávnému skladování.


Chtěla bych poprosit o radu ohledně vakcíny Havrix 720jun.A .Dcera 4 roky byla touto vakcínou očkovaná vloni 24.srpna,vzhledem k jejím častým nemocem jsem ji nestihla nechat přeočkovat v termínu,bude vadit,když bude očkovaná o nějaký den poději než do roku od první dávky?A je vůbec vhodné ji nechat přeočkovat,když v červnu prodělala infekční mononukleózu a před 14 dny dobrala antibiotika na zánět průdušek? E.K.

Můžete být naprosto v klidu. Už první dávka zajistí odpovídající ochranu všem po dobu minimálně 8 let. Dokonce výrobce vakcíny Havrix umožňuje podat druhou dávku do 5 let od podání první dávky. Můžete si tedy druhou dávku naplánovat na pozdější dobu, tj. po rekonvalescenci ze stávajících onemocnění.


Prosím Vás o radu ohledně očkovacího schématu hexavakcíny. Syn byl očkovaný ve 2 měsících, pak ve 4 a následně v 6 měsících s tím, že má 4. dávku dostat v 1 roce. Mě zajímá zda tu 4. dávku musí opravdu dostat nebo by nemusel, když byl očkován v tomto rozmezí a tudíž by mu stačili tyto 3 dávky, které by se dali brát jako schéma 2+1? K.K.

Bohužel uspořádání prvních 3 dávek ve Vašem případě neodpovídá schématu 2+1, tj. poslední třetí dávka nebyla podána s odstupem alespoň 6 měsíců. Určitě bych doporučil očkování dokončit podáním 4. dávky.


Mám dotaz ohledně očkování vakcínou Priorix. Slyším a vidím spoustu negativních reakcí v mém okolí ohledně očkování touto vakcínou a mám obavy z očkování. Chtěla jsem se poradit, zda je možné u dítěte očkování rozložit do nějaké šetrnější podoby. Ne aby do tělíčka dítěte bylo vpraveno tolik kěžkých kovů a hliníku. Na našem trhu bohužel není s vakcínou na výběr a jsem ochotná si ji přivézt odjinud pokud budu vědět, že to dítě neohrozí na zdraví právě jako vakcína vyskytující se na našem trhu. Našla jsem, že existuje monovakcina na spalničky Spc Movivac kde není hliník ale zase je tam Neomycin (antibiotikum). Měla by tam nýt imunita 95 % po prvním očkování tak by možná stačila jen jedna vakcína. Nevím ale jak je to s antibiotikem, je pro tělo přijatelnější než hliník? Nebo se dá na jiném trhu sehnat něco šetrnějšího? Ještě jsem slyšela možnost (až po tom co známé po první vakcíně dítě ochrnulo) zaslání tuzemské vakcíny do laboratoře, kde z ní odstraní těžké kovy. Je to také možnost a bude vakcína účinná a šetrnější? Nevím jak udělat nejlépe. Prosím poraďte co by jste doporučil nebo jak by jste se zachoval vy. Nemám problém si vakcínu sehnat na jiném trhu. J.R.

Žádná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám neobsahuje hlinité soli ani další kovy. Asi to máte trochu popletené, neboť vakcína Movivac se přestala vyrábět už v roce 2006. 
Bohužel není v Evropě k dispozici žádná monovakcína proti jednotlivým preventabilním infekcím, tj. spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Existují výjimky jako v Německu, kde je dostupnost monovakcíny proti spalničkám (bohužel nevím jakého producenta) pro mimořádné očkování apod. Obávám se, že Vám ji tam nikdo neprodá a navíc, jakmile nezajistíte odpovídající převoz prostřednictvím distributora, může dojít ke znehodnocení vakcíny. 
Obávám se, že Vás někdo mystifikoval. Určitě nebyl zaznamenán žádný případ ochrnutí po očkování a už vůbec není pravda, že by někdo něco z vakcíny odstraňoval. Je to absolutně proti pravidlům bezpečných léčivých přípravků. Doporučil bych se soustředit na věrohodné zdroje s možností si jejich informace ověřit. 
Jednoznačně bych Vám doporučil očkovat s vakcínou Priorix a nespekulovat nad tím, jak své dítě ohrozit nějakou manipulací s vakcínou, či nekontrolovaným dovozem vakcín ze třetích zemí.


Jak by bylo optimální řešit požadavek na očkování proti meningokoku u téměř 18letého studenta před pobytem na škole v USA. Bohužel až nyní, 9 dnů před odletem, americkou organizací byla zaslána informace, že je požadavek na očkování proti meningokoku - zmíněna je vakcína MCV4 1 dávka a 1x booster (MCV4) - s dodatečnou informací, že booster se normálně aplikuje v 16 letech, ale že záleží na timingu první dávky.
Bylo by možné to řešit aplikací l dávky BEXERO, nebo by byla vhodná jiná vakcína. (NIMENRIX, MENVEO)? H.J.

Požadavek je na očkování s vakcínou Nimenrix nebo Menveo, to jsou vakcíny MCV4. Vakcína Bexsero jejich funkci nezastoupí. Proto určitě volte jednu z uvedených vakcín. Stačí aplikace 1 dávky jedné z obou vakcín. 
Pokud byste si přála rozšířit ochranu i vůči séroskupině B, pak lze očkovat s vakcínou Bexsero (ale nejde o vyžadované očkování do USA). Limitem je aplikace 2 dávek v minimálním intervalu 4 týdnů.


Ač jsem byla v dětství v kontaktu s planými neštovicemi,nikdy jsem je neprodělala...v cca 20 letech jsem se nechala naočkovat, ale bohužel proběhla jen jedna dávka. Protože jsem v práci v kontaktu s pásovým oparem, tak jsem si nabrala antiVZV IgG,které bylo v ref.mezích. Nyní mám malé dítě a zvažuji další těhotenství a bojím se, zda bych přeci jen neštovice nemohla chytit... Postačuje ona jedna dávka? Jak mám dále postupovat? K.

Bohužel jedna dávka bývá spolehlivá u asi 60-70 % dospělých, jsou-li očkováni v dospělosti. Nicméně i druhá dávka podaná v dospělosti nezajistí 100% ochranu. Ta obvykle bývá kolem 80 %. To, že jste byla v expozici s virem planých neštovic prostřednictvím pásového oparu jiné osoby, nepředstavuje významně velké riziko, neboť přenos tohoto viru bývá jen v rozsahu 10-15 %. Spíše došlo u Vás ke kontinuálnímu posilování již získané imunity vůči planým neštovicím. 
To, že byla hladina protilátek anti-VZV v referenčním pásmu, předpokládám, že tím byla prokázána jejich přítomnost. 
Nezbytnost doplňování druhé dávky vakcíny proti planým neštovicím (Varilrix) nevidím, nicméně chcete-li mít maximální možnou jistotu, pak její podání je na místě.


Prosim, jaky je pri ockovani Infanrix Hexa 2+1 nejlepsi interval mezi prvnimi dvema davkami? 1 mesic nebo lepe 2 měsíce? Nas pan pediatr chce naockovat druhou davku uz za měsíc.
A v jakem veku je nejlepsi zacit ockovat deti proti Klíšťové encefalitide? S.M.

Optimální interval mezi 1-2 dávkou jsou 2 měsíce (respektive 8 týdnů) a více. Pokud očkujete s vakcínou Infanrix Hexa ve schématu 2+1, pak by Váš pediatr měl respektovat doporučení výrobce a podat druhou dávku ne dříve než za 8 týdnů.
Obvykle se očkují děti proti klíšťové encefalitidě po završení věku 2 let, kdy je jakoby více času na další očkování. Nicméně žijete-li v rizikových oblastech, lze toto očkování zvážit dříve, tj. po završení věku 1 roku.


Na jaře roku 2015 (duben - květen) jsem podstoupila dvě dávky očkování proti klíšťové encefalitidě, na třetí dávku po roce už jsme nešla, protože jsem otěhotněla, následně se mi narodilo dítě teď kojím. Má na Vás dva dotazy:
1, Teď v červenci 2017 jsem měla klíště, které bylo zapité maximálně tři a půl hodiny (našla jsem ho po procházce v lese). Mohu být ještě chráněna před klíšťovou encefalitidou z předchozích dvou dávek očkování před dvěma lety, i když jsem tu třetí už neabsolvovala?
2, Mohu po ukončení kojení doplnit třetí dávku očkování nebo je nutné celé očkování podstoupit znovu? D.H.

První 2 dávky tohoto očkování patří mezi tzv. nepravidelné očkování, které je schopno v průběhu 6 let zajistit odpovídající ochranu asi u 80 % takto očkovaných. Čili skutečně můžete být chráněna. 
Očkování stále můžete dokončit, neboť třetí dávku lze podat do 10 let po předešlém očkování. Vůbec není třeba nic opakovat nebo sérologicky kontrolovat.


Dcera nebyla jeste na preockovani na zaskrt,tetanus,cerny kasel v 6 letech kvuli zdravotnim duvodum. Protilatky na tetanus skoro zadne nema, tak jsem se chtela zeptat jak z hlediska zateze pro organismus je v porovnani monovakcina na tetanus oproti bostrixu -na zaskrt, tetanus, cerny kasel. S.D.

Předně, je zcela očekávané, že hladiny protilátek proti tetanu ale i záškrtu a dávivému kašli v 6 letech již mohou scházet. Je to obvyklé u 60-80 % očkovaných dětí. 
Protože žádná z dětských vakcín není šetrnější, jsou jak vakcíny proti tetanu tak kombinované vakcíny srovnatelně bezpečné a tolerované. Navíc v tomto věku se podává již redukovaná vakcína (Boostrix), která je v tomto věku dobře tolerována.
Doporučil bych jednoznačně volit k očkování kombinovanou vakcínu Boostrix.

 

Vydáno / Aktualizováno: 02.09.2017
Kontakt | Podmínky užívání | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
petras@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2017.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit