Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Klíšťová encefalitida je nemocí volného času

Vážných případů klíšťové encefalitidy přibývá především u starších lidí
Počet případů klíšťové encefalitidy s velmi vážným klinickým průběhem stoupá. V letošním roce bylo k 29. 8. hlášeno 223 onemocnění klíšťovou encefalitidou, v loňském roce ke stejnému datu 204 případů. Nejvíce případů se vyskytlo ve věkovém rozmezí 25 až 64 let. Tito lidé často tráví volný čas rekreačními aktivitami v přírodě, kde se mohou s klíšťaty setkat.

"Závažnost nemoci u starších lidí se projevuje vyšším počtem obtíží během akutní nemoci, delším pobytem na Jednotce intenzivní péče, potřebě umělé plicní ventilace, výskytu obrn a úmrtí," říká MUDr. Václav Chmelík, primář krajské nemocnice v Českých Budějovicích. "Navíc následky dlouhodobě, někdy i doživotně snižují kvalitu života. Příčinou vážných průběhů klíšťové encefalitidy je stárnutí imunitního systému pacienta," dodává MUDr. Chmelík.

V roce 2004 se ve stejném časovém období (do 29. 8.) klíšťovou encefalitidou nakazilo 204 lidí, což je v porovnání s letošním rokem o 10 % méně. Od ledna 1990 do srpna 2005 se na území České republiky vyskytlo 8100 případů klíšťové encefalitidy. Za tuto dobu se změnila informovanost českých občanů o této nemoci, jejím průběhu, následcích a o výskytu infikovaných klíšťat. Češi jsou však stále nedbalí a lhostejní k jediné prevenci, kterou je očkování. Podceňují skutečnost, že s klíšťaty se mohou setkat kromě lesa a luk také na svých zahrádkách, dětských hřištích nebo v městských parcích. Právě zde se mohou nacházet infikovaná klíšťata. "Základní podmínkou onemocnění člověka je jeho napadení klíštětem Ixodes ricinus. Aktivita těchto přenašečů je ovlivňována průběhem počasí, zejména kombinací teploty a vlhkosti. Letošní rok přinesl mimořádné meteorologické podmínky, vyznačující se delšími chladnými a deštivými obdobími, která byla krátkodobě přerušována vpádem tropického vzduchu," říká RNDr. Milan Daniel, DrSc. ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Průběh klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida je způsobena flavivirem, který je jedním z nejčastějších vyvolavatelů virového zánětu mozku v mnoha zemích Evropy a ruské části Asie. Mezi počáteční obvyklé obtíže patří týden trvající teploty, bolesti hlavy a zvracení. Stav nemocného závisí na rozsahu postižení tkání centrálního nervového systému. Klíšťová encefalitida může probíhat lehčí formou meningitickou, kdy jsou postiženy mozkové pleny a přilehlé tkáně. Při těžší formě encefalitické je virem více zasažena mozková tkáň. Virus může postihnout i míchu a míšní kořeny. Závažnými projevy, které doprovázejí onemocnění, jsou poruchy hybnosti s ochrnutím části těla, ztráta rovnováhy, třes, spavost nebo těžké bezvědomí. Rekonvalescence po nemoci a dlouhodobá léčba následků, jakými jsou poruchy spánku, nečekané třesy, bolesti hlavy, závratě a nesoustředěnost, výrazně snižuje kvalitu života po onemocnění.

Prevence
V současnosti neexistuje léčba klíšťové encefalitidy, ale známe prevenci! "Klíšťové encefalitidě můžeme aktivně předcházet očkováním. Imunita je individuální, a proto je rozhodnutí o očkování výsledkem osobního rozhodnutí a odpovědnosti každého z nás," vysvětluje primář MUDr. Václav Chmelík.

Očkovat je možno po celý rok, existují 2 očkovací schémata pro teplé a chladné měsíce roku. Obě očkovací schémata proti KE se skládají ze tří dávek, které se aplikují do 1 roku. Přeočkování se doporučuje za 3 roky, a poté každých 3 až 5 let. Pro očkování dětí je dostačující poloviční dávka antigenu v adaptované dětské vakcíně. U lidí nad 60 let je doporučeno přeočkování každé 3 roky nebo se provádí na základě vyšetření protilátek.

Sleva očkovací látky
Vzhledem ke zvýšenému počtu případů klíšťové encefalitidy mezi lidmi středního věku bude od 1. září 2005 do vyprodání zásob zlevněna vakcína FSME IMMUN 0,5 ADULT pro dospělé o 20 % z ceny očkovací látky, v lékárnách ji bude možno zakoupit již za 250 Kč.

Vydáno / Aktualizováno: 03.10.2005
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit