Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Onemocnění přenášená klíšťaty

S teplým ročním obdobím přichází i klíšťová sezona. Ve středoevropském regionu s touto sezonou souvisejí zejména dvě onemocnění, která klíštata přenášejí. S lymeskou boreliózou, která postihuje kůži, klouby a nervový systém, je třeba počítat v celém regionu podobně jako v případě klíšťové encefalitidy, která se soustřeďuje ve vyznačených oblastech (viz. mapa - květen 2004). Proti klíšťové encefalitidě, která postihuje mozek, se lze nechat očkovat. Vedle doporučení k očkování proti klíšťové encefalitidě platí obecné opatření - chránit se před klíšťaty.

Estonsko, Lotyšsko, Litva: Pobaltské státy hlásí každoročně nejvyšší počty klíšťové encefalitidy téměř z celého území státu. Pro cesty do těchto zemí se doporučuje očkování.

Bosna a Hercegoviny, Chorvátsko, Srbsko a Černá hora, Slovensko, Slovinsko,

Česká republika, Maďarsko, Německo, Ukrajina, Bělorusko, Finsko, Švédsko, Polsko, Rakousko, Švýcarsko: V určitých oblastech je zde hlášen výskyty infikovaných klíšťat. V případě cestování do těchto oblastí se doporučuje zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě.

Rusko: Klíšťová encefalitida se objevuje v euroasijském pásmu. Hlavní oblastí výskytu tzv. Krym-Kongo hemoragické horečky je oblast Černého a Kaspického moře, ojediněle i na jihu Sibiře. Důležité je se chránit před klíšťaty.

 

Incidence Klíšťové encefalitidy v Evropě (Květen 2004)
FSME evropa (fsme_europa.gif) [#7]

Vydáno / Aktualizováno: 11.04.2005
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit