Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 25.2.2019

Poradna


Prohlášení k poskytované internetové konzultaci
Tato internetová poradna nenahrazuje osobní konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo s lékařem provádějícím příslušné očkování. Význam této internetové poradny je jen doplňkový. Odpovědi se vztahují jen k zadanému popisu tazatele dané situace ve vztahu k očkování a nemůže tedy odrážet ostatní skutečnosti, jako jsou další očkovancem neuvedené zdravotní okolnosti a technicko-administrativní možnosti lékaře provádějícího dané očkování. 
Vydavatel neodpovídá za škody, které vzniknou tím, že uživatel těchto stránek v případě poškození zdraví osobně nekonzultuje očkování s odpovídajícím zdravotním odborníkem.
RNDr.M.Petráš, Ph.D.


2019

Jaká je možnost nákazy matky zarděnkami po očkování dítěte vakcínou Priorix. 13-ti měsíční dcera byla očkována touto vakcínou, původně jsem chtěla očkování odložit na pozdější dobu (alespoň na 15.měsíc, jako se očkovalo dříve), ale vzhledem k tomu, že se prý objevuje stále více onemocnění spalničkami, nechala jsem ji naočkovat už teď (předchozí očkování-hexavakcína, Prevenar-snášela dobře-po hexavakcíně pouze mírně zvýšená teplota, po očkování rotaviry měla asi dvakrát drobnou příměs krve ve stolici). Současně jsem na počátku 14.týdne těhotenství. Nenapadlo mě toto bohužel předem řešit, až zpětně jsem dohledala, že určitá možnost nákazy okolí po očkování dítěte živou vakcínou tu je. Prý někteří pediatři odmítají děti těhotných žen očkovat, obzvláště v prvním trimestru. Naše dětská lékařka o mém těhotenství ví, nic ale neříkala a dceru naočkovala. Proto Vás prosím o Váš názor..jestli už taková přenos byl někdy pozorován a zda to, že někteří pediatři tyto děti neočkují, má opravdu nějaký reálný podklad nebo jestli se spíše "jistí", kdyby se něco stalo. H.T. (leden 2019)

Vůbec není třeba s obávat. Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám u dětí, jejichž matky jsou těhotné, nepředstavuje žádné riziko jak pro těhotnou matku tak pro vývoj plodu. To bylo prokázáno v posledních 30 letech mnoha studiemi a sledováním. Ve vzácných případech může dojít k přenosu některého z uvedených vakcinačních virů, ovšem ten těhotnou ženu i její plod nikterak negativně neovlivňuje. 
Neznám pediatra, který by toto nevěděl a tvrdil, že nelze dítě těhotné matky očkovat. Nemusíte tedy vůbec nic řešit.


Ráda bych se optala na očkování Hexacima ve schématu 2+1. Z důvodu atop. ekzému měla dcerka 1.dávku v 6m v listopadu 2017. 2.dávka v lednu 2018. Pro těžší atopický ekzém jsme odkládali 3.dávku. Nyní je to rok od 2. dávky, dcerce je 20m a lékař mi oznámil, že pokud nebude teď v lednu očkována, naočkuje ji znovu. Mé dotazy jsou: Do kdy tedy lze 3.dávku odložit, aby schéma 2+1 stále platilo a nemuselo se přidávat něco navíc? A kdy je podle Vás ta nejlepší doba doočkovat? Ekzém už je o dost lepší, nebráníme se očkovat kolem 24m věku. L.H. (leden 2019)

Vzhledem k tomu, že výrobce určil minimální interval mezi 2-3 dávkou, tj. 6 měsíců, není pravda, že se musí začít s očkováním znovu. Naopak, takový postup je v rozporu s doporučením výrobce a zodpovědnost za účinnost i bezpečnost takového očkování by převzal Váš pediatr. Úskalím dlouhého intervalu mezi 2-3 dávkou ve schématu 2+1 je případná absence ochrany, která se právě podáním poslední dávky obnoví a případně zesílí. Znamená to, že čím delší bude tento interval tím déle nemusí být Vaše dcera chráněna. Určitě bych doporučil se pokusit podat poslední dávku v období mezi 20-24 měsíci věku Vaší dcery. Čím dříve se Vám to podaří, tím lépe v ochraně pro Vaši dceru. Po očkování raději počítejte s možností přechodného zhoršení atopického ekzému.


Můj 2,5 letý syn není zatím ničím očkován. Prodělal boreliozu, přitom se zjistilo, že je alergický na všechna antibiotika, která byla použita, takže je měl velice krátkou dobu (zatím se nedělaly testy na jakou látku je alergický). Chtěla bych ho nechat naočkovat mono vakcínou proti tetanu. Chtěla bych se tedy zeptat kterou vakcínu a s jakým rozestupem použít?
Je očkování po prodělání boreliozy bezpečné? (akutní zánět již nemá, ale podle testů je borelioza stále přítomna. Mám strach, že se imunitní systém oslabí a borelioza se zase aktivuje).
Obsahuje vakcína nějaká antibiotika? Dalo by se předem otestovat zda nemůže být syn na nějakou látku ve vakcíně citlivý? A.K. (leden 2019)

Pokud se rozhodnete pro očkování jen proti tetanu, zkomplikujete kompletní očkování v pozdějším věku (tj. zejména očkování proti dávivému kašli a záškrtu, které se vždy provádí jedinými dostupnými vakcínami obsahujícími složku proti tetanu), neboť nemusí být tolerováno provádění dvakrát základní očkování proti tetanu. 
Je-li to však Vaše přání, pak lze očkovat s monovakcínou Vacteta ve schématu 2+1, např. 0-2-8 měsíců. 
Ano lze očkovat i osoby, které prožily onemocnění Lymskou boreliózou. Zda očkovat v aktuální situaci, neumím z Vašeho popisu vyhodnotit. Doporučení k očkování by Vám měl dát imunolog/alergolog. 
Alergie na některá antibiotika nebývají překážkou pro očkování, neboť jejich množství bývá pod detekovatelnou mezí, tj. <25 mcg/dávka. Antibiotika ve vakcínách jsou zbytkovou látkou pocházející z výroby vakcín proti dětské přenosné obrně, klíšťové encefalitidě, chřipce apod. Existuje možnost testace u alergologa/imunologa, který může provést intradermální test s příslušnou vakcínou, kterou pak aplikuje v případě, že není žádná kožní reakce.


Syn má 12 měsíců a ještě není ničím očkování. Jelikož má atopický ekzém a reakce na spoustu potravin, chtěli jsme očkování odložit co nejdéle, nicméně s blížícím se jarem a jeho pohybem venku máme strach z nákazy tetanem. Z tohoto důvodu asi očkování co nejdřív začnem. Jaká je prosím vás míra ochrany proti tetanu po první a druhé dávce?
Máme pro syna u pediatričky schované tři dávky Pediacelu s expirací 12/19. Pokud bychom nestihli do expirace naočkovat 3. dávku, bylo by možné doočkovat ji později třísložkovým Infanrixem? Pediatrička říkala, že by nás pak musela poslat na doočkování do dětské nemocnice, kde mají vakcínu k dispozici.Je zde nějaké větší riziko při doočkování jinou vakcínou?
Pokud by syn byl očkován dvěma dávkami Pediacelu a třetí dávkou Infanrixu, bylo by třeba dát k Infanrixu i Hiberix nebo při započetí očkování po prvním roce věku by už první dvě dávky Pediacelu byly dostačujíc? O splnění vyhlášky a školku nám nejde, obrnu a žloutenku B bychom už nedoočkovávali. E.B. (leden 2019)

Po první dávce nelze počítat prakticky se žádnou ochranou. Ta nastává teprve po aplikaci prvních 2 dávek a je schopna chránit většinu (ne však všechny takto očkované) po dobu prvních 6 měsíců (individuálně i déle). Teprve po aplikaci třetí dávky dojde ke spolehlivé ochraně u téměř (výjimkou jsou zdravotně stigmatizovaní) všech a ochrana přetrvává první zhruba 2-4 roky. 
Určitě bych doporučil zvládnout kompletní očkování s vakcínou Pediacel během letošního roku (neměl by to být zásadní problém). Pokud by z jakéhokoli důvodu nebylo možné dokončit očkování letos, pak se očkování dokončí podáním jedné dávky vakcíny Hexacima nebo rozloženě podáním jedné dávky Infanrix a Imovax Polio. K ochraně proti hemofilovým nákazám typu b stačí v tomto věku již jen 1 dávka, proto není třeba doplňovat podáním třetí dávky. 
Záměna komerčních vakcín v poslední dávce nehraje žádnou roli a dokonce to výrobce vakcíny Hexacima umožňuje ve svém doporučení. Pokud byste zvolila vakcínu Hexacima, pak můžete doplnit 2 zbývající dávky vakcíny Engerix (proti hepatitidě typu B) a bude Váš syn připraven do dětského kolektivu.

 

Vydáno / Aktualizováno: 10.02.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2018.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit