Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Pozastavení používání kombinované vakcíny Hexavac

Dne 20.9.2005 byl pozastaven prodej a distribuce vakcíny HEXAVAC. Důvodem bylo zjištění: nižší účinnost vakcinační složky proti virové hepatitidy typu B. Zde přinášíme všechny dostupné informace o vzniklé situaci.

Šestivalentní vakcínu HEXAVAC, obsahující vakcinační složky proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, hemofilovým nákazám typu b, virové hepatitidě typu B a dětské přenosné obrně, bylo možné do 20.9.2005 aplikovat zdravotně stigmatizovaným dětem "zdarma" (úhrada státem) nebo dobrovolně po zakoupení rodiči, kteří si přáli pro své dítě tzv. "šetrnější" vakcínu a to především z důvodu tzv. acelulární složky proti dávivému kašli.
V blízké budoucnosti se předpokládalo, že tato vakcína a vakcína Infanrix Hexa budou zavedeny do řádného očkovacího kalendáře a tento kalendář bude upraven. Příprava nového zákona stále probíhá.

Jak na vzniklou situaci reagoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)?
Vyjádření najdete zde.

Navíc SÚKL připravil otázky a odpovědi ke vzniklé situaci. (ZDE)
Odtud se dovíte, že pokud děti byly očkovány vakcínou HEXAVAC a očkování nebylo u nich ještě dokončeno, mají se doočkovat vakcínou Infarix HEXA případně jinými dostupnými vakcínami.

Zde je třeba připomenout, že SÚKL není odborným garantem kvality očkovacích látek a v případě vakcíny HEXAVAC nebo Infanrix HEXA přejal centrální evropskou registraci bez dalších odborných šetření.

Časopis "Informace pro lékařskou praxi" přináší velmi rychle právní pomoc lékařům, jak v celé věci postupovat. Mnoho lékařů tuto vakcínu doporučilo rodičům k zakoupení a nyní bude muset čelit nepříjemným dotazům ze strany rodičů.
Kompletní informace najdete ZDE.

Společnost Sanofi Pasteur postupuje velmi korektně a seriózně. Informovala písemně lékaře, distributory i lékárny a z trhu stahuje zhruba 12.000 dávek vakcíny HEXAVAC. Dopis pro lékaře je uveden ZDE.

Vydáno / Aktualizováno: 26.09.2005
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit