Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Aktuální výskyt ptačí chřipky

Vzhledem k tomu, že se stále objevují nové a nové případy jak zvířecích epidemií ptačí chřipky tak několik případů lidského onemocnění ptačí chřipkou, je důležité si udělat přehled dosud zaznamenaného výskytu tohoto onemocnění.

Čína
Po delší době (15 měsíců) se zvířecí onemocnění (ptačí chřipka) objevilo v říjnu minulého roku a rozšířilo se v zemi do 13 provincií. Dosud bylo hlášeno 33 regionálních propuknutí ptačí chřipky, která byla oficiálně potvrzena. Vedle západní oblasti, kde loňského jara došlo k nákaze divokých ptáků a domácí drůbeže, jsou v současné době postiženy i východní oblasti. Od listopadu loňského roku zde byly hlášeny případy lidského onemocnění ptačí chřipkou A(H5N1). U většiny nemocných byl potvrzen bezprostřední kontakt s nakaženými zvířaty. Přenos z člověka na člověka zde nebyl prokázán.

Izrael
I když Izrael leží v oblasti celosvětové křižovatky přeletů divokých ptáků a prolétá nad ním dvakrát ročně zhruba 500 miliónů ptáků, nebyl zde pozorován žádný výskyt ptačí chřipky.

Indonésie
Poprvé v listopadu 2003 zde byla zjištěna přítomnost vysoce patogenní formy ptačí chřipky A(H5N1), která zde cirkulovala v podobě místních nebo regionálních epidemií zvířat na růžných místech celé země. Více než 10 miliónů zvířat (zpravidla kuřat) bylo nakaženo a utraceno. Od července 2005 se zde objevilo několik podezření na lidské onemocnění ptačí chřipkou, několik onemocnění a úmrtí bylo zaznamenáno na Jakartě, kde však zdroj infekce nebyl jednoznačně odhalen.

Kambodža
Dvě epidemické vlny asijské ptačí chřipky A(H5N1) zasáhly především provincii Kandal a Kampot na jihu země v létě 2004 a na jaře 2005. Byla zde zaznamenána 4 lidská onemocnění, která skončila úmrtím. Další případy nebyly hlášeny.

Kazachstán
V červenci a srpnu 2005 byla ptačí chřipka A(H5N1) zaznamenána na severu Kazachstánu. Postiženy byly drůbeží farmy v okresu Irtysh (provincie Pavlodar) na severu území.

Chorvatsko
V říjnu 2005 byl zde prokázán výskyt ptačí chřipky A(H5N1) u 6 labutí, které uhynuly v národním parku na východě území. Díky provedenému opatření nebyl další výskyt zaznamenán. Přesto nadále platí zákaz dovozu drůbeže a dalších drůbežích produktů z Chorvatska do států EU.

Libanon
Podobně jako Izrael i Libanon patří mezi ptačí křižovatky, přesto i tady nebyl pozorován dosud žádný případ výskytu ptačí chřipky.

Rumunsko
Rumunsko je dosud jedinou postiženou oblastí ptačí chřipkou A(H5N1) v nížině na břehu Černého moře. Po počátečním ohlášení výskytu na počátku října 2005 v Ceamurila-de-Jos, vesnice v okresu Tulcea, se zvířecí epidemie v dunajské deltě začala šířit dále západním směrem do okresu Braila, Buzau (asi 130 km severovýchodně od Bukurešti) a Calarasi poblíž bulharské hranice (asi 110 km východně od Bukurešti) a severně od hlavního města. Téměř většina postižené oblasti leží v dosahu řek, jezer nebo vodních zdrojů, kde žijí početné skupiny tažných ptáků. Lidské onemocnění nebylo dosud zaznamenáno. Existuje dovozní zákaz pro drůbež a drůbeží produkty.

Rusko
Poprvé se prokázala přítomnost ptačí chřipky A(H5N1) na evropské části kontinentu po propuknutí ptačí chřipky v drůbeží farmě v Tula a Morshansk v centrálním Rusku. Dříve byla tato zvířecí epidemie pozorována již v červenci na jihu ruské federace, odkud se dále šířila západně až za Ural. Po oficiálním oznámení bylo celkem hlášeno více než 90 podezřelých propuknutí ptačí chřipky, z nichž 60 bylo potvrzeno. Většina ohnisek je nyní pod kontrolou, přitom poslední karanténní opatření z poloviny prosince bylo již zrušeno. Původce nákazy bylo 250 uhynulých labutí nalezených poblíž Astrachan u Kaspického moře 22. listopadu. Lidská onemocnění nebyla zaznamenána.

Thajsko
Od konce roku 2003 zde bylo hlášeno propuknutí ptačí chřipky A(H5N1). Více než 60 miliónů zvířat (převážně kuřat) bylo nakaženo a utraceno ve dvou velkých epidemických vlnách. Třetí vlna v červenci 2005 postihla převážně menší podniky nebo privátní farmy, jejichž majitelé se vyhlášeným opatřením brání. Dosud bylo hlášeno 64 lokálních ohnisek z 8 provincií. Na konci října došlo ke znovuobjevení dvou místních propuknutí v provincii Kalasin na severovýchodě, tj. téměř po roce od posledního místního výskytu. V posledním roce zde došlo k 17 lidským onemocněním, z nichž 12 skončilo úmrtím. Od října roku 2005 bylo hlášeno 5 lidských onemocnění a 2 úmrtí. U všech lidských nákaz byl prokázán bezprostřední kontakt s nakaženou drůbeží.

Turecko
S novým vypuknutím ptačí chřipky A(H5N1) u zvířat došlo k výskytu lidských onemocnění v Turecku. Po první vlně výskytu v říjnu v provincii Balikesir (západ) se v prosinci původce onemocnění objevil i v provinciích Igdir a Agri a dále se šíří směrem na západ. 8. ledna došlo k místnímu propuknutí v Istanbulu, tj. v evropské části Turecka. Do poloviny ledna došlo k postižení asi 30 z 81 provincií společně s provinciemi Aydin u Agais, kde virus ptačí chřipky byl prokázán u volně žijících ptáků v přímořském městě Kusadasi; tak byla poprvé postižena turistická oblast touto zvířecí epidemií. Opatření jako karanténa, hromadné vybíjení chovů, uzavírání drůbežích trhů dosud nezaznamenalo požadovaný úspěch. Od počátku roku minimálně 100 osob onemocnělo a existuje u nich podezření z lidské nákazy ptačí chřipkou; všechny osoby byly v bezprostředním kontaktu se zvířaty. Na počátku ledna došlo k úmrtí tří dětí jedné rodiny z východního Anatolien, u nichž byl prokázán virus A(H5N1). Tak došlo poprvé k zaznamenání prvních úmrtí mimo region východní Asie. Ke 13. ledna bylo zaznamenáno celkem 18 případů lidského onemocnění (včetně 3 úmrtí) s průkazem viru ptačí chřipky. Případy pocházejí z 9 provincií: Agri, Van a Siirt na východě, Kastamonu, Corum a Samsun na severu Černého moře, Sanliurfa na jihu u hranice se Sýrií, stejně jako v Anakaře v centrálním Turecku. U dalších onemocnění, 23 v Istanbulu a 4 z nedávno postižené provincie Aydin, nebyla přítomnost viru ptačí chřipky zatím potvrzena. Všichni nakažení i ti, u nichž je podezření z nákazy ptačí chřipkou, byli v bezprostředním kontaktu s nakaženou drůbeží; přenos z člověka na člověka nebyl v Turecku prokázán.

Ukrajina
Od 3. prosince byl poprvé hlášen výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky na Ukrajině, který byl laboratorně potvrzen na konci prosince. Podle sdělení místních zemědělců však první případy onemocnění u zvířat se zde objevil již v září 2005, kdy místní úřady na oznámení nereagovaly. Postižena je výhradně autonomní republika Krym. Poloostrovy v Černém moři, nad kterými dochází k přeletům stěhovavých ptáků, byly až do poloviny ledna postiženy 14 lokálními propuknutími. Více než 70.000 zvířat bylo nakaženo nebo utraceno. Lidské onemocnění ptačí chřipkou nebylo dosud hlášeno.

Vietnam
Ve Vietnamu došlo od roku 2003 ke vzniku dvou velkých epidemických vln vysoce patogenní ptačí chřipky a patří mezi nejpostiženější země. Více než 50 miliónů zvířat bylo nakaženo nebo utraceno. Dosud zde onemocnělo více než 90 osob, z nichž 42 zemřelo na ptačí chřipku.

Další informace najdete zde: Ptačí chřipka - KLÍČOVÁ FAKTA

Vydáno / Aktualizováno: 16.01.2006
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit