Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Stále rostoucí trend výskytu klíšťové encefalitidy v ČR

Dne 30.8.2006 proběhla tisková konference na téma výskyt klíšťové encefalitidy a očkování proti ní v České republice. Podle některých našich odborníků bylo letos zaznamenáno o několik desítek procent případů onemocnění klíšťovou encefalitidou více než za stejné období v minulém roce. Přesto je počet případů prakticky ve shodě s uplynulými lety (obdobný počet byl zaznamenán v roce 1995 a 2000). Od ledna letošního roku bylo zaznamenáno celkem 349 případů tohoto onemocnění. V neprospěch České republiky je skutečnost, že za posledních 15 let je trend v počtu onemocnění stále mírně stoupající.

Jaké jsou důvody stávající situace u nás?
Důvodů jsou především dva:

  • I přes dostupné vakcíny, které jsou jedinou spolehlivou prevencí tohoto infekčního onemocnění, se lidé nechávají dobrovolně očkovat jen sporadicky. Navíc ve větší míře dávají přednost očkovat děti (pro které je alespoň z části toto očkování hrazeno většinou zdravotních pojišťoven) než sami sebe, přestože následky a zdravotní důsledky tohoto onemocnění jsou významnější u dospělých osob než u dětí (závažnost nemoci u starších se projevuje vyšším počtem obtíží během akutní nemoci, dnů léčení na JIP, potřeby umělého dýchání, rehabilitace, výskytu obrn, dlouhodobých následků a úmrtí a dlouhodobým významným zhoršením kvality života). V důsledku toho je proočkovanost populace v České republice významně nižší než u populace v sousedním Rakousku. Odhaduje se, že u nás dosahuje maximálně 15% a přitom převažuje proočkovanost dětské populace. Naopak v Rakousku tato proočkovanost překračuje hranici 85% celé populace.
  • Flaviviry, které jsou původcem tohoto onemocnění, se přenášejí klíšťaty. Proto rizikovost výskytu této infekční choroby souvisí s výskytem klíšťat a s jejich množením. V posledních letech dohází i u nás ke změně klimatických podmínek, které jsou ve prospěch množení klíšťat, což vede ve svém důsledku i k častějšímu výskytu infikovaných klíšťat ve výše položených oblastech (s vyšší nadmořskou výškou). Rovněž se prodlužuje časové období výskytu klíšťat. Proto je dnes třeba počítat s výskytem možných infikovaných klíšťat nejen v nížinách ale i ve středně položených oblastech.

Světová zdravotnická organizace vydala doporučení pro všechny osoby cestující do endemických oblastí nebo plánující pobyt v těchto oblastech, aby se před cestou nechaly proti ní řádně očkovat. Dokonce by podle jejího ustanovení mělo být toto očkování nabídnuto zejména těm osobám, které by mohly být s vysokou pravděpodobností klíšťovou encefalitidou nakaženy.

Otázkou zůstává aktivní přístup státu v otázce prevence klíšťové encefalitidy, neboť i přes již více než 15-ti letou historii propagace tohoto očkování (výrobci, odborníci, média) se nepodařilo situaci významně zlepšit. Je asi čas zvážit náklady a prospěch očkování vzhledem k přímým a nepřímým nákladům za léčbu klíšťové encefalitidy, dohodnout podmínky s výrobci (snížit cenu za jednu dávku vakcíny a prověřit možnosti vhodného očkovacího schématu, např. prodloužit intervaly pro podání posilujících dávek). Existují i další možnosti státu, jak motivovat své občany se nechat na své náklady očkovat (např. snížením daní nebo odvodu na zdravotním pojištění apod.). K tomu však bude třeba vyvolat nejprve odbornou diskuzi, která i přes mnoho tiskových konferencí a odborných setkávání na toto téma stále schází. Chybou je absence odborné diskuze a vůle české odborné veřejnosti diskutovat a vypracovat jednoznačné stanovisko a doporučení v postupu boje proti klíšťové encefalitidě.

Další informace najdete zde (včetně aktualizované mapy výskytu klíšťové encefalitidy v České republice za rok 2000-2005).

Vydáno / Aktualizováno: 04.09.2006
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit