Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Proočkovanost české populace proti klíšťové encefalitidě

Proočkovanost v rámci České republiky, kde přetrvává vysoké riziko nakažení klíšťovou encefalitidou, je stále nízká ve srovnání se státy sousedícími na západ a jih od nás. Sice od roku 2005 došlo k mírnému nárůstu v celoplošné proočkovanosti české populace, přesto však v loňském roce dosáhla pouhých 16 % ve srovnání s proočkovaností v sousedním Rakousku (88 %). O něco lepší výsledky v proočkovanost obyvatelstva než u nás má Německo (26%) i Švýcarsko (17%).

Výsledky proočkovanosti se liší regionálně. Nejnižší byla dosažena ve východních Čechách, jižní a severní Moravě (12-13%) a naopak relativně vysoká proočkovanost obyvatelstva se docílila v jižních Čechách (29%) a Praze (27%).
K nízké proočkovanosti přispívá mimo jiné i domněnka lidí, že se nemohou nakazit, nebo že jsou imunní, protože měli mnoho klíšťat. Tyto představy jsou mylné. Přitom právě podcenění situace je v tomto směru klíčové. Zcela banální procedura očkování může ve srovnání s riziky, které onemocněním pacientům hrozí, předejít mnoha starostem.

Z hlediska věkové proočkovanosti vůči klíšťové encefalitidě je významně vyšší u dětí a osob mladších 19 let. Zde pravděpodobně hraje role starostlivosti rodičů o děti a přitom sami na sebe zapomínají. Přitom právě průběh tohoto onemocnění je horší u dospělé a starší populace. Jen asi 10-13% české populace ve věkové skupině 40-70 let bývá proti klíšťové encefalitidě chráněno očkováním.

Přejato z tiskové zprávy ze dne 21.1.2008: "Jak si stojí regiony v proočkovanosti proti klíšťové?"

Vydáno / Aktualizováno: 04.02.2008
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit