Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Algoritmus řešení reakce přecitlivělosti u očkovanců

Velkou skupinou osob, u nichž existuje riziko reakce z přecitlivělosti při očkování, bývá někdy velmi obtížné očkovat. V tomto článku je uveden postup průkaznosti podezření reakce z přecitlivělosti (časného typu) a postup očkování v případě potřeby očkovat takovou osobu. U nás se analogie tohoto postupu používala v minulosti, jednalo se o tzv. frakcionované očkování.

Podrobný algoritmus (1) publikovaný v Pediatrics poskytuje logickou a uspořádanou strategii jak vyhodnotit a léčit očkovance s podezřením na časnou (bezprostřední) reakci hypersenzitivity po očkování. Odhad skutečné alergické reakce nebo časné (bezprostřední) reakce hypersenzitivity po běžném očkování dosahuje 1 případ na 50.000 dávek DTP vakcíny a až 1 případ na 500.000 - 1.000.000 dávek ostatních vakcín.
I když tyto odhady četnosti výskytu uvedených reakcí na počet dávek vakcín naznačují, že jsou reakce hypersenzitivity zcela vzácné (ojedinělé), přesto se v rámci rutinního očkování při velkém počtu dávek mohou relativně často objevovat klinické problémy.

Algoritmus vyžaduje hlavně značné znalosti zdravotní historie (anamnézy) tak, aby se určilo, zda se podezřelá reakce shoduje s reakcí časného typu. Přiměřenými informacemi jsou věk pacienta, specifické symptomy, čas nástupu symptomu souvisejícího s podáním vakcíny, další možná expozice antigenů, informace v případě naléhavé návštěvy pohotovosti, léčebný postup, trvání symptomů, délka doby řešení a předešlá anamnéza očkován.
Dodatečnými informacemi jsou předešlá atopická onemocnění, včetně potravinové nebo lékové alergie, atopická dermatitida, astma a alergická rýma. Specifické údaje o vakcíně, včetně jména výrobce a čísla šarže by měly být vždy zaznamenány. Na základě anamnézy by měl lékař stanovit, zda symptomy skutečně představují reakci po očkování a v případě, že tomu tak je, zda reakce byla způsobena IgE imunoglobuliny.

U velkého počtu pacientů jsou symptomy mylně přiřazeny alergii, jako např. mdloba, ale není žádný důkaz o tom, že se jedná o časnou reakci hypersenzitivity. Takové pacienty lze dále očkovat při dodržení podmínky sledování v období očekávané reakce, minimálně 15 minut podle mezinárodních doporučení. U pacientů s příznaky a symptomy odpovídající IgE-zprostředkovaným reakcím, může být indikováno testování alergie před podáním budoucích dávek suspektní vakcíny.

Testování alergie se provádí s celou vakcínou, i když jsou k takovému testování i dostupné specifické komponenty vakcíny. Kožní testy by se měly provádět především alergologem s použitím specifických testovacích souprav od stejného výrobce jako je suspektní vakcína.

Testování alergie ve 4 krocích:

Další informace najdete v prémiovém obsahu

 

Vydáno / Aktualizováno: 12.10.2008
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit