Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nová vyhláška o očkování proti infekčním nemocem

V únoru byla vydána nová vyhláška č. 65/2009, kterou se upravila do té doby platná vyhláška č. 537/2006.
Jaké změny přináší:

  • Ruší přeočkovávání proti tuberkulóze, tzn. už není třeba po základním dětském očkování (zhruba ve věku 2-3 let) kontrolovat tuberkulínovou pozitivitu a podle jejího výsledku přeočkovávat. To platí i pro přeočkování v 11 letech. Díky tomu došlo k souladu s téměř všemi státy, kde se očkuje pravidelně proti tuberkulóze. Důležité je, že toto očkování po narození zůstalo zachováno. Kromě toho se jednoznačně upravilo očkování proti TBC u novorozenců HBsAg pozitivních matek, které by toto očkování měly podstoupit po ukončení základního dětského očkování (zhruba 2-3 letech).
  • Nově zavádí podávání 6. dávky proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli ve věku 10 let. Jde o reflexi zvyšující se tendence výskytu dávivého kašle. V tomto ohledu jde o příznivý počin nicméně významně zatěžující rozpočet ministerstva zdravotnictví (nárůst lze odhadnout v rozmezí 100-150 miliónů Kč ročně). V důsledku toho se další očkování proti tetanu posouvá o dalších 15 let (tj. do věku 25 let). Pouze ty děti, které jsou ve věku 11-14 let, se doočkují proti tetanu ve 14. roce. Jde tedy jen o přechodné ustanovení.
  • Nová vyhláška vyřadila původní přílohu č.2, která upřesňovala postupy profylaktického očkování proti tetanu.
  • Příloha č. 1 specifikující indikace pro očkování vakcínou Prevenar se rozšířila o položku očkování dětí s porodní hmotností nižší než 1500 g. Stále schází významná indikace - chronická renální insuficience, včetně nefrotického syndromu (nezbývá jen než doporučit pro příští aktualizaci vyhlášky).
Vydáno / Aktualizováno: 23.03.2009
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit