Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nový člen velké rodiny chřipkových vakcín

Intradermálně podávaná vakcína IDflu se aktuálně stala inovovanou dnes už jinak tradiční splitové (štěpené) chřipkové vakcíny. Využívá totiž znalosti o tom, že díky intradermální aplikaci se prezentují chřipkové antigeny velkému počtu dermálním a intersticiálním dedritickým buňkám (tj. buňkám imunitního systému). Mimo to se předpokládá, že intradermální podání krátkou jehlou snižuje riziko lokálních neurovaskulárních poškození. Snadnou aplikaci umožňuje speciální předplněná injekční stříkačka - aparátek, tzv. mikroinjekční systém, který zabrání hlubokému průniku jehly do kůže. Vyrábí se dvě verze, jedna s redukovaným množství hemaglutininů (9 µg) určená k očkování dospělých ve věku 18-59 let a druhá s běžným obsahem hemaglutininů určená k očkování osob starších 60 let.
Intradermální očkování dospělých osob štěpenou vakcínou IDflu se sníženým obsahem hemaglutininů poskytuje srovnatelnou, tedy téměř shodnou, postvakcinační odpověď jako intramuskulární očkování vakcínou Vaxirip (obě vakcíny se vyrábí stejnou technologií). Znamená to, že průměrné geometrické titry hemaglutinačně inhibičních protilátek, sérokonverze i séroprotekce definované evropskými kritérii byly u dospělé očkované populace nezávislé na způsobu podání vakcíny. Vezme-li však v úvahu, že intradermálně aplikovaná vakcína obsahovala minimálně 1,5krát méně vakcinačních antigenů, pak stimulace humorální imunity je intradermálním způsobem efektivnější.
Intramuskulární nebo intradermální očkování proti chřipce může mírně zvýšit buněčnou imunitu reprezentovanou CD4 a CD8 T lymfocyty bez rozdílu.
Významně lepší imunogenitu dosáhlo intradermální očkování seniorů starších 60 let. Sérokonverze se zvýšila zhruba o 10 %. Minimálně o 20 % vyšší postvakcinační hladiny protilátek vůči libovolnému chřipkovému typu či subtypu a dokonce téměř o 60 % vůči typu A se pozorovaly po intradermálním očkování vakcínou IDflu ve srovnání s intramuskulárním. Vzhledem k obecné věkově snížené schopnosti odpovídat na toto očkování se zdá intradermální aplikace vhodnou alternativou pro osoby starší 60 let.

EMEA. Assessment report for IDflu, Influenza vaccine (split virion, inactivated), Procedure No. EMEA/H/C/000966, 2009

Vydáno / Aktualizováno: 14.09.2009
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit