Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Prevenar13 nejvhodnější vakcína pro dětské očkování

Evropská léková agentura (EMEA) vydala dne 24.9.2009 kladné doporučení k registraci nové konjugované pneumokokové vakcíny Prevenar 13. Ta vychází z původní 7valentní vakcíny a je rozšířena o dalších šest vakcinačních sérotypově odlišných pneumokokových polysacharidů konjugovaných s mutantním difterickým proteinem (CRM197).
Díky zachování jediného konjugačního proteinu se podařilo vyrobit dosud nejlepší konjugovanou pneumokokovou vakcínu s konzistentně bohatou sérologickou imunogenitou ve shodě s původní vakcínou Prevenar. Proto lze očekávat ochranný účinek vůči nebezpečným invazivním pneumokokovým onemocněním (jako zápal plic, meningitida, otrava krve nebo artritida, apod.) způsobených 13 pneumokoky: 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F, 23F (původní Prevenar) + 1, 3, 5, 6A, 7F, 19A.
Rozsah volených pneumokokových sérotypů připívá i doplňkové ochraně vůči akutnímu zánětu středouší - tj. rozsáhlejší benefit tohoto očkování (poznámka: neznamená to, že toto očkování chrání vůči otitis media všechny děti).
S určitostí lze předpokládat, že negativnímu jevu, tzv. nahrazování vakcinačních pneumokoků nevakcinačními, sice toto očkování nezabrání, ale v každém případě ho bude minimalizovat.

Na přelomu roku 2009/10 nová vakcína Prevenar 13 nahradí dosavadní vakcínu Prevenar (tj. za cenu vakcíny Prevenar bude nová bohatší vakcína Prevenar 13). Tento postup je možný mimo jiné i proto, že obě vakcíny jsou vzájemně kompatibilní, a tak lze započaté očkování vakcínou Prevenar dokončit vakcínou Prevenar 13.

Vydáno / Aktualizováno: 05.10.2009
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit