Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Menveo - 4valentní konjugovaná meningokoková vakcína v ČR

Konečně i v České republice se brzy dočkáme čtyřvalentní konjugované vakcíny proti meningokokovým nákazám skupiny A, C, Y a W135 (séroskupinově odlišné polysacharidy konjugované na mutantním difterickém anatoxinu CRM197). Společnost Novartis v srpnu tohoto roku zahajuje distribuci nové vakcíny MENVEO.

I když výskyt meningokoků séroskupin Y a W135 jsou v euroasijském regionu vzácné (zpravidla jako importované případy), objevují se relativně často na ostatních kontinentech. Proto je očkování 4valentní vakcínou doporučované pro cestovatele plánující pobyt v exotických krajinách. Mimo to existuje minimálně teoretické riziko možného zavlečení jedné nebo obou zatím exotických séroskupin do euroasijského regionu. Ostatně proto se musí povinně očkovat všichni poutníci do Mekky (Hajj) - tj. aby nezavlekli tyto meningokoky do Saudské Arábie.

Zda jsou tyto obavy nadbytečné, nelze zcela vyloučit, nicméně pokud je vakcína k dispozici, je na místě zvážit její volbu. V Evropě existuje aktuální konsensus o tom, že malé děti (mladších 11 let) je vhodné očkovat pouze monovalentní vakcínou proti meningokokovým nákazám séroskupiny C (u nás je k dispozici Menjugate nebo Neisvac) a děti starší 11 let (bez ohledu na předešlé očkování proti meningokokovým nákazám) očkovat "novou" čtyřvalentní konjugovanou vakcínou, MENVEO (jejíž indikace je totiž omezená pro věkovou skupinu starší 11 let). Mimo to se ukazuje, že individuální humorální ochrana dětí - očkovaných ve věku nižším než 2 roky - po 7 letech dramaticky ubývá a kolektivní ochrana, která v proočkované populaci setrvává, nemusí vždy stačit. Proto se uvažuje o zavedení posilujícího očkování jednou dávkou 4valentní vakcíny (MENVEO) zhruba 10 let po základním očkování.

Předpokládaná orientační cena se pohybuje kolem 1.800,- Kč/dávka. K očkování je třeba podání pouze jedné jediné dávky.

Vydáno / Aktualizováno: 21.06.2010
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit