Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Rizikovější očkování vakcínou MMRV?

Zvýšené riziko febrilních křečí po kombinovaném očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím

Očkování čtyřvalentní vakcínou vykazuje častěji závažnější nežádoucí účinek v podobě febrilních křečí než běžněji používaná pouhá trojkombinace, tj. vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Toto riziko se vyskytuje zhruba v jednom případě na 1000 očkovaných dětí (přesněji 1/2300 dávek), což je dvakrát více než po očkování trojkombinací. Tento poznat přinesla analýza dat sledování postvakcinačních nežádoucích účinku u amerických dětí očkovaných v letech 2000 až 2008.
Febrilní křeče se objevují výhradně mezi 7. až 10. dnem po očkování těmito vakcínami. Příčinou bývají spalničkové vakcinační viry, které ve čtyřkombinaci, tj. společně s vakcinačními viry planých neštovic, jsou pravděpodobně "agresivnější" a zvyšují relativní riziko febrilních křečí na 1,98 (95% limit spolehlivosti 1,43-2,73).
Toto zvýšené riziko se nezjistilo v případě, že se současně podávala vakcína proti planým neštovicím a proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Je-li třeba očkovat dítě proti planým neštovicím, zůstává v rizikových případech vhodnější očkovat odděleně.

Zdroj: Pediatrics. Published online June 28, 2010.

Vydáno / Aktualizováno: 06.09.2010
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit