Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nová vakcína ADACEL

Od srpna 2010 je nově i v České republice distribuována vakcína ADACEL, určena k očkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli.
Už v 90. letech minulého století odborná veřejnost uvítala existenci a možnost použití acelulární vakcíny proti dávivému kašli nejen pro děti, ale zejména pro starší děti nebo dospělé. Ovšem vakcína určená pro dospělé se na trhu objevila až v novém tisíciletí. Důvodem byla skutečnost, že dospělí i starší děti nedostatečně dobře tolerovali dětskou verzi acelulární vakcíny. To se změnilo jednoduchým snížením množství vakcinační složky. Dnes již tedy existují tyto vakcíny určené k očkování dětí starších 4 let a dospělých, které obsahují minimálně dvakrát méně účinné látky ve srovnání s verzí určenou k očkování těch nejmenších.
V České republice jsme dosud měli pouze jednu komerční vakcínu tohoto typu, pod obchodním názvem Boostrix (zhruba od roku 2007). Nyní se volba vhodné vakcíny rozšiřuje o další velmi kvalitní vakcínu Adacel. I když obě u nás dostupné vakcíny splňují podmínky registračních úřadů, tj. jsou nejen účinné ale i bezpečné, existuje mezi nimi jeden rozdíl. Vakcína Adacel obsahuje celkem 5složkovou vakcínu proti dávivému kašli na rozdíl od vakcíny Boostrix (pouze 3složková verze). Dodatečné 2 složky reprezentují antigeny fimbrií 2 a 3 (součást aglutinogenů), které obohacují pestrost postvakcinační imunity a významně přispívají ochrannému účinku tohoto očkování.
Vzhledem k tomu, že v posledních letech i u nás stoupá počet nakažených dávivým kašlem bez ohledu na předešlé očkování, může být přínos nové vakcíny Adacel nezanedbatelný. Díky dodatečným složkám může částečně kompenzovat nižší protektivní potenciál acelulárních vakcín na rozdíl od celobuněčných (které ovšem nebylo možné běžně používat k očkování starších dětí či dospělých z důvodu horší tolerance a nižší bezpečnosti).
Řada zemí nahradila pravidelné očkování proti tetanu v intervalu 10-20 let kombinovaným očkováním rozšířeným o složku proti záškrtu a dávivému kašli. Takové očkování zvyšuje nejen kolektivní imunitu vůči aktuálně diskutovanému dávivému kašli, ale zajišťuje setrvalost mateřských protilátek specifických vůči dávivému kašli, které matka předává svému novorozenci. Ten je alespoň 2-6 měsíců chráněn vůči pro něj vysoce rizikové nákaze.

Vydáno / Aktualizováno: 06.09.2010
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit