Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Střevní abnormality po očkování Rotarix?

Letos v září FDA bylo upozorněno na neobvyklý výskyt intususcepce u mexických děti zařazených do studie s rotavirovou vakcínou Rotarix (výrobce GSK). Intususcepce zvyšuje riziko vzniku vnitřního krvácení, perforací střev nebo infekce břicha. Právě intususcepce se stala osudovou pro pozastavení první komerční vakcíny Rotashield.

Intususcepce ale nesouvisí jen s tímto očkováním a objevuje se zhruba u 34 na 100.000 amerických děti. Příznaky, které ji doprovázejí, jsou úzkostlivost, časté zvracení, průjem nebo stolice s příměsí hlédnu nebo krvi, bolestivost břicha, křeče a otoky.

Dosavadní předběžné výsledky mexické studie naznačují zvýšené riziko intususcepce zhruba 4 případy na 100.000 děti do 31 dní po podání první dávky. Ovšem v Mexiku bývá její incidence významné vyšší než v USA, dosahuje 60-90 případů na 100.000 děti. Konečné výsledky by měly být k dispozici v roce 2011. Mimo to výrobce této vakcíny provádí sledování intususcepce i ve Spojených státech.

Po očkování vakcínou Rotateq (výrobce MSD) nebylo zvýšené riziko intusucepce pozorováno.

V České republice se zatím proti rotavirovym infekcím očkovalo sporadicky, nicméně s očekávanou změnou očkovacího kalendáře (tj. po zrušení očkování novorozenců proti TBC) vznikne prostor pro toto očkování a pod vlivem mediální kampaně výrobce vakcíny Rotarix lze odhadovat zvýšený zájem o rotavirove očkování. Určitě zůstává na místě důsledně sledovat zdravotní stav očkovaného dítěte a hlásit každou nežádoucí příhodu na stránky SUKL. To pomůže stanovit buď žádné nebo zvýšené riziko intusucepce po rotavirovem očkování.

(Zdroj: FDA, R.Lowes, Medscape, 23.9.2010)

Vydáno / Aktualizováno: 04.10.2010
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit