Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nová vyhláška o očkování

Od 1.11.2010 vstoupila v platnost nová vyhláška č. 299/2010, která skutečně přinesla zrušení plošného očkování novorozenců proti tuberkulóze. O její přípravě byly uvedeny informace již v článku "Konec plošného BCG očkování v ČR" ze dne 10.7.2010.
Ať už byly důvody epidemiologické (nízká incidence TBC v ČR) nebo komerční (možnost provádění doporučeného rotavirového očkování), je dnes zcela jedno. Načasování vyhlášky odpovídá státním finančním úsporám, tj. výdaje se díky nové vyhlášce mohou snížit o 30-50 miliónů korun. Vezme-li potřebu ušetřit státní finance při zachování efektivního očkování, bylo nasnadě nahradit očkování "hexavakcínou" např. pentavalentní vakcínou a ponechat očkování proti hepatitidě typu B v období mezi 10. až 15. rokem věku před očekávaným zvýšeným rizikem této infekce. Taková změna mohla státu uspořit mnohonásobně více financí, aniž by se zvýšilo riziko infekce v populaci. Další úsporou mohlo být dětské očkování pouze 3 dávkami ve schématu 2+1 místo současných 3+1. To ostatně uplatňuje s úspěchem mnoho evropských zemí a dokonce bohatších než je Česká republika. Toto schéma lze aplikovat nejen na "hexavakcínu" ale i očkování proti pneumokokovým nákazám. Mimo jiné by to uvítala nejen odborná veřejnost ale i laická.
Zdá se tedy, že asi úsporná opatření nebyla vyčerpána a lze jen doufat, že se stát stane dobrým hospodářem, aniž by to negativně ovlivnilo prevenci populace.

Nová vyhláška je uvedena zde. Mimo to jednotlivá očkování obsahují kapitolu "Legislativa", kde je již nová vyhláška zapracována. Očkování proti TBC bylo přeřazeno z pravidelného do doporučeného očkování.

Vydáno / Aktualizováno: 08.11.2010
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit