Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Pandemrix a narkolepsie

Minulá chřipková sezóna byla charakterizována cirkulací nově zmutovaného subtypu chřipkového viru H1N1 (lidově označovaného jako prasečí chřipka). Pro prevenci byla u nás k dispozici pouze jedna vakcína s komerčním názvem Pandemrix. I přes ujišťování, že se jedná o bezpečnou vakcínu, sledování a pozorování nežádoucích účinků z uplynulé sezóny naznačují minimálně výskyt neobvyklých reakcí.

Finská studie ukázala skutečnost, že očkování vakcínou Pandemrix zvýšilo riziko výskytu narkolepsie (=záchvatové onemocnění, při němž postižený upadá proti své vůli do krátkého spánku, opakovaně i během dne) až 9krát. Studie zahrnovala pouze děti a dospívající ve věku 4-19 let.
Výrobce této vakcíny (GSK) sice výsledky pozorování uznává, nicméně považuje za předčasné provádět závěr. I když očkování proti pandemické chřipce jinými vakcínami nevedlo ke zvýšenému riziku vzniku narkolepsie, Světová zdravotnická organizace vyzývá k dalšímu sledování a ověření této souvislosti.
Ve Finsku se narkolepsie u dětí a dospívajících ve věku 4-19 let objevuje v méně než 1 případě na 100.000 obyvatel, ovšem u očkovaných vakcínou Pandemrix se incidence zvýšila na 8,1 případů na 100.000. Výrobce se brání tvrzením, že bylo podáno minimálně 31 miliónů dávek v celkem 47 zemích světa a bylo hlášeno pouze 162 případů narkolepsie. Přitom 70 % všech případů bylo zaznamenáno pouze ve Finsku a Švédsku. Otázkou tedy zůstává systém hlášení nežádoucích účinků.

Mimo to aktuálně vycházejí další publikace věnující se bezpečnosti vakcíny Pandemrix. Obvykle tyto práce potvrzují zvýšený výskyt nežádoucích účinků, leckdy neobvyklé intenzity či charakteru, ovšem končící závěrem, že bezpečnost této vakcíny je ještě akceptovatelná, zejména v krizové pandemické situaci.

Zdroj
1. Kelland K, Kinnunen T. WHO Reviews GSK H1N1 Flu Shot After Narcolepsy Link. 1.2.2011, http://www.medscape.com/viewarticle/736614_print
2.Broos N, van Puijenbroek EP, van Grootheest K. Fever Following Immunization with Influenza A (H1N1) Vaccine in Children: A Survey-Based Study in the Netherlands. Drug Saf. 2010 Dec 1;33(12):1109-1115
3. Mayet A, Ligier C, Gache K, Manet G, Nivoix P, Dia A, Haus-Cheymol R, Verret C, Duron S, Faure N, Piarroux M, De Laval F, Simon F, Decam C, Chaudet H, Meynard JB, Rapp C, Deparis X, Migliani R. Adverse events following pandemic influenza vaccine Pandemrix(®) reported in the French military forces-2009-2010.Vaccine. 2011 Feb 2

Vydáno / Aktualizováno: 21.02.2011
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit