Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Malarone v těhotenství

Poslední sledování prokázalo, že antimalarikum Malarone (účinná látka atovaquon-proguanil) používaný během prvního trimestru těhotenství nezvyšuje riziko poškození plodu a vzniku malformace.

Autoři zjistili, že je-li tento přípravek podáván během 3-8 týdnů po otěhotnění, riziko malformace novorozence není zvýšeno. V letech 2000-2008 se v Dánsku narodilo 571.000 dětí a celkově bylo u nich zjištěno 2,5 % malformací. U 149 žen, kterým byl během prvního trimestru těhotenství podáván Malarone, bylo zjištěno zhruba 1 % novorozenců s vrozenou poruchou. Tento výsledek naznačuje, že Malarone nezvyšuje riziko vzniku malformací, i když je ještě třeba toto pozorování potvrdit dalšími studiemi.

Dosud Světová zdravotnická organizace doporučuje vyvarovat se otěhotnění během používání ostatních antimalarik, přestože dosavadní sledování neukazují vliv antimalarik na vývoj plodu.

Zdroj:
Björn Pasternak, MD, PhD; Anders Hviid, MSc, DrMedSci. Atovaquone-Proguanil Use in Early Pregnancy and the Risk of Birth Defects. Arch Intern Med. 2011;171(3):259-260.

Vydáno / Aktualizováno: 28.02.2011
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit