Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Postexpoziční profylaxe dávivého kašle

V roce 2005 ACIP doporučila očkovat kombinovanou vakcínou proti tetanu, záškrt a dávivému se sníženým obsahem vakcinačních složek (Tdap: komerční vakcíny Adacel, Boostrix) místo samotného očkování pouze proti tetanu, případně v kombinaci proti záškrtu v pravidelných 10letých (případně 15letých) intervalech, osob ve věku 19-64 let. Mimo to volba této trojkombinace Tdap byla preferována i u rodičů dětí mladších 12 měsíců.
V říjnu 2010 se uvedené doporučení rozšířilo na věkovou skupinu 11-64 let a starších 65 let, kteří přijdou do styku s malými dětmi (mladší 12 měsíců).

Novým zjištění se stalo pozorování postexpoziční profylaxe dávivého kašle vakcínou Tdap. Ve studii, které se účastnilo 94 zdravotníků, se ukázalo, že ti, kteří byli po expozici dávivého kašle očkováni (116 prokázaných expozicí), onemocněli pouze ve 2 %, zatímco neočkovaní v 10 %. To se stává příznačným příslibem, jak minimalizovat zvýšené riziko onemocnění dávivým kašlem, zejména u rizikových kontaktů blízkého okolí (těhotné ženy, novorozenci, apod.).

Dosud nelze běžně očkovat těhotné ženy vakcínou Tdap. Nicméně aktuálně se provádějí 2 rozsáhlé studie zaměřené na imunogenitu a bezpečnost očkování těhotných žen. I když je zatím možné očkovat těhotné kombinovanou vakcínou proti tetanu a záškrtu, už dnes existuje individuální volba očkování trojkombinací (Tdap), podepíše-li těhotná žena informovaný souhlas, neboť ještě schází souhrnná data o bezpečnosti a účinnosti tohoto očkování. Dosavadní poznatky totiž naznačují nejen prospěch pro matku, ale zejména pro novorozence, který může být chráněn 3-6 měsíců po porodu. Právě v tomto věku se stává dítě nejcitlivější zejména k dávivému kašli (vysoká smrtnost), neboť časným očkováním (od 9. týdne věku) se ochrana vytváří nejdříve v 5. měsíci (tj. po třech případně dvou dávkách).

Zdroj:
February 23, 2011 - Revised language on the use of tetanus, diphtheria, and pertussis (Tdap) vaccination in healthcare personnel was voted on and approved by the Centers for Disease Control and Prevention's (CDC's) Advisory Committee in Immunization Practices (ACIP) yesterday.

Vydáno / Aktualizováno: 07.03.2011
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit