Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Plošné HPV očkování v ČR

Poslední mediální zprávy i zprávy z parlamentu potvrzují politickou shodu i vůli prosadit plošné očkování proti "karcinomu děložního čípku" (tj. HPV) také v České republice. Na konci srpna dolní sněmovna schválila zákon o veřejném zdraví, ve kterém je odstavec věnovaný tomuto očkování. Podle něj by měly mít dívky ve věku 14 let (tj. po završení 13. roku před završením 14. roku) hrazeno HPV očkování zdravotní pojišťovnou v maximální výši nejekonomičtější dostupné vakcíny. Tento model už funguje od roku 2010 pro očkování proti pneumokokovým nákazám. Je více než jisté, že bivalentní vakcína bude levnější (a tedy plně hrazena), zatímco čtyřvalentní bude "s doplatkem", neboť má větší rozsah ochrany. Pro ostatní věkové skupiny zůstane očkování v kategorii za vlastní úhradu.

Volba mezi oběma vakcínami bude ponechána především na rodičích, tj. zda rodič bude ochoten připlatit za vyšší ochranný potenciál či se spokojí s vakcínou "zdarma".
Vzhledem k tomu, že dnes jsou již k dispozici první epidemiologická pozorování, která potvrzují výsledky klinických studií, je tedy nasnadě využít zkušenosti jiných a neopakovat případné chyby.

V Austrálii (1) bylo od roku 2007 zahájeno masivní plošné HPV očkování výhradně vakcínou Silgard (Gardasil). Za 2 roky se podařilo docílit relativně vysoké proočkovanosti u dívek a žen ve věku 12-26 let. Do konce roku bylo proočkováno 65-80 % v závislosti na věkové kohortě (vyšší proočkovanost u mladších). Díky zatím téměř tříletému očkování se snížila incidence vnějších genitálních lézí o 73 % u žen mladších 26 let. Překvapivě to přispělo i chlapcům a mužům v podobné věkové skupině, neboť bylo snížení pozorováno i u nich, a to až o 35 %. U dospívajících chlapců dokonce až o 44 %. Podle očekávání se tento příznivý vliv neprojevil u homosexuálních chlapců a mužů.
Kromě toho se masivní očkování podepsalo na prvním epidemiologicky prokázaném snížení vysoce rizikových cervikálních abnormalit, které u žen mladších 20 let statisticky významně kleslo o 14 % a mladších 18 let dokonce o 48,2 % vzhledem k výskytu těchto abnormalit v roce 2006 (tj. rok před zahájením očkování).

Naopak ve Velké Británii v roce 2008 zvolili k plošnému očkování bivalentní vakcínu Cervarix a v rámci tohoto národního programu se očkovaly ročníky dívek ve věku 12 let a doočkovávaly se dívky ve věku 14-17 let. Až do července 2010 byly distribuovány minimálně 4 milióny dávek. Vzhledem k významnému úspěchu australského programu (2), ve kterém byla výhradně použita čtyřvalentní vakcína Silgard, národní komise uvažuje o změně volby vakcíny a plánuje nahradit dosud používanou bivalentní vakcínu za čtyřvalentní pro další fázi plošného očkování. Toto stanovisko podpořila British Association for Sexual Health and HIV (BASHH), která považuje vakcínu Silgard za daleko vhodnější a to právě pro její dodatečný benefit v prevenci velmi častých externích genitálních lézí.

  1. Grulich A. Real Life Impact: Australian Experience Update. Global Speakers' Forum: Broadening the Clinical and Real World Experience of Gardasil, Sponsored by MSD, 10-12 June 2011, Zurich, Switzerland
  2. Brotherton JM, Fridman M, May CL, Chappell G, Saville AM, Gertig DM.Early effect of the HPV vaccination programme on cervical abnormalities in Victoria, Australia: an ecological study.Lancet. 2011 Jun 18;377(9783):2085-92.
Vydáno / Aktualizováno: 05.09.2011
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit