Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

ACIP a AAP doporučení pro rok 2012

V lednu letošního roku vyšlo nové upřesňující doporučení ACIP (Poradní komise pro imunizační praxi = Advisory Committee on Immunization Practices) pro očkování dětí i dospělých (Ann Intern Med. 2012;156:211-217) a doporučení AAP (Americké akademie pediatrů = American Academy of Pediatrics) pro očkování dětí a dospívajících (Pediatrics. 2012;129:385-386).
Některá z těchto doporučení se mohou velmi vhodně využít i v našem českém prostředí v běžných nebo mezních situacích.

ACIP

  1. Ve spojených státech se doporučuje očkovat chlapce ve věku 11-12 let proti lidským papilomavirovým nákazám a doočkovat chlapce a muže ve věku 13-21 let. K očkování lze použít výhradně 4valentní vakcínu Silgard.
  2. Dospělí mladší 60 let, nemocní diabetem, by měli být očkování proti hepatitidě typu B co nejdříve po stanovení diagnózy. Tím lze snížit riziko přenosu této hepatitidy v důsledku monitorování glukózy v krvi.
  3. Těhotné ženy by měly být přednostně očkovány proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli po dosažení 20. týdne těhotenství tak, aby mohly chránit své novorozence vůči dávivému kašli prostřednictvím mateřských protilátek.

AAP

  1. Děti dříve neočkované proti hemofilovým nákazám typu b lze doočkovat jednou dávkou vakcíny nejpozději do věku 5 let.
  2. Děti ve věku 6-11 měsíců lze očkovat proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám v situaci, je-li očekávané zvýšené riziko některé z těchto infekcí, např. při cestách do rizikových oblastí. Jsou-li takto očkovány, pak se revakcinují 2 dávkami: ve věku 12-15 měsíců a ve 4 letech. Celkem jsou těmto dětem aplikovány podány 3 dávky MMR.
  3. Ve spojených státech je vakcína Menactra (4MCV) indikována dětem starším 9 měsíců a vakcína Menveo dětem starším 2 let (nově se očekává rozšíření indikace pro děti starší 2 měsíců).
Vydáno / Aktualizováno: 12.03.2012
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit