Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Proočkovanost vůči klíšťové encefalitidě v ČR

Očkování proti klíšťové encefalitidě máme již v České republice od roku 1991, kdy byla poprvé registrována vakcína FSME-Immun, kterou o několik let později doplnila druhá vakcína Encepur. Přesto hlavní podíl na českém trhu měla vždy první uvedená vakcína, kterou vyráběla a vyrábí rakouská společnost dříve pod názvem Immuno nyní jako součást velké nadnárodní společnosti Baxter.

Za 20 let se podařilo proočkovat téměř 30 % české populace. Pravidelně očkovaných je samozřejmě méně - asi 20 %, tj. těch, kteří absolvovali 3 základní dávky a pak každých alespoň 5 let podstupují jedno "přeočkování". Nicméně i ti nepravidelně očkovaní mají vyšší šanci se tomuto onemocnění vyvarovat než zcela neočkovaní.
Přestože proočkovanost české populace pozvolna každoročně roste, stále to nestačí na snížení výskytu tohoto onemocnění, jak dokazují jejich každoroční hlášení. Teprve proočkovanost vyšší než 50 % viditelně zasáhne do změny v počtu onemocnění, které může téměř vymizet, dosáhne-li proočkovanost zhruba 90 % (příkladem je Rakousko).

Očkování proti klíšťové encefalitidě nikdy nebylo u nás zařazeno mezi pravidelná očkování a dostalo se mu jen sporadické podpory zdravotních pojišťoven, tj. dílčí příspěvek na některou z dávek očkování nebo jednu dávku zdarma. Samozřejmě tato inciativa obvykle nevychází ze snahy zdravotních pojišťoven ale ze strany výrobců vakcín, jejichž cílem je prodat. Zde se vlastně setkávají dvě prospěšné aktivity, tj. cíl farmaceutické společnosti na jedné straně a ochrana před klíšťovou encefalitidou v podobě proočkovanosti populace na straně druhé. Jenže k tomu je třeba najít přesnou míru jak stimulovat odbornou veřejnost k dosažení obou cílů. Tomu musí posloužit kvalitní a erudovaný marketing farmaceutické společnosti.

V případě původní společnosti Immuno (vakcína FSME-Immun) se to podařilo. Z počátku, v 90. letech bylo třeba s odbornou veřejností diskutovat význam tohoto očkování právě v našich podmínkách, ukázat, že očkování je jediným správným nástrojem, jak preventovat klíšťovou encefalitidu. Posléze se k tomu přidala osvěta obyvatelstva, aby rizika klíšťat nepodceňovala. Tomu napomohly nejen mediální články a vystoupení řady zástupců odborné veřejnosti, ale také dosud nezapomenutelná kampaň jedna-dvě, klíště jde…, která se sympatickou nadsázkou hororových evergreenů (Noční můry nebo rodiny Adamsovi) přiblížila všem stále nekončící riziko tohoto onemocnění. Ať už tuto reklamu dnes hodnotí kdokoli jakkoli, svůj účel splnila, nikdo na ní nezapomene a ví, že toto riziko tady je.

Za celým tímto obrovským úspěchem nastartování dobrovolného očkování, zpravidla plně hrazeného očkovancem, stojí v podstatě jedna osoba, lékařka Eva Tomková, která se stává jakoby synonymem očkování proti klíšťové encefalitidě mezi odbornou lékařskou veřejností. Právě ona vytvořila kvalitní a erudovaný marketing v českém zastoupení původní společnosti Immuno (dnešní Baxter), kterým dokázala poukázat na rizika klíšťové encefalitidy v Česku, ale současně ukázala jak mu čelit a to nejen odborné ale i široké veřejnosti. Svojí pílí a vytrvalostí významnou měrou přispěla ke stávající téměř 30% proočkovanosti české populace. Za to jí patří upřímné díky.

Vydáno / Aktualizováno: 19.03.2012
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit