Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Prevenar 13 také pro starší děti a dospívající

V listopadu loňského roku Evropská léková agentura (EMA) rozhodla o rozšíření indikace vakcíny Prevenar 13. Aktuálně lze tedy očkovat nejen děti mladší 5 let, ale dokonce starší děti a dospívající mladší 18 let.
Nová věková kategorie se očkuje podáním jedné dávky vakcíny. V případě, že někdo byl očkován v minulosti původní vakcínou Prevenar, může být aktuálně očkován vakcínou Prevenar 13, díky které si ochranu rozšíří ze 7 na 13 odlišných sérotypů.

Tato změna pomůže především zdravotně stigmatizovaným dětem či dospívajícím, které bude možné očkovat pro ně mnohem efektivnější vakcínou, než tomu bylo doposud, tj. původní pneumokokovou vakcínou (Pneumo23). Jedná se především o osoby po transplantaci, splenektomii nebo s imunodeficiencí či chronickým respiračním onemocněním. Nově registrovaná změna umožní v těchto případech získat očkování vakcínou Prevenar 13 hrazené zdravotní pojišťovnou po schválení revizním lékařem.

Aktuálně je vakcína Prevenar 13 určeně k aktivní imunizaci dětí a dospívajících mladších 18 let a dospělých osob starších 50 let. Zbývá tedy věková kategorie 18-50 let, pro kterou se zatím ověřuje možnost očkování vakcínou Prevenar 13, přestože ve Spojených státech je tato vakcína doporučována pro kohokoli, tj. bez ohledu na věk.

Vydáno / Aktualizováno: 28.01.2013
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit