Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Skoro 2metrový přenos virů chřipky

Nově publikovaný výzkum ukázal, že chřipkový virus se od nemocného může šířit až do vzdálenosti 1,8 m (6 stop) prostřednictvím ultrajemných částic, které se uvolňují do vzduchu mluvením a dýcháním.
Podle Světové Zdravotnické Organizace (SZO) a Centra pro Kontrolu a Prevenci Nemocí (CDC) stačí k ochraně zdravotníků jen rouška, protože velké částice respiračních kapek migrují jen na krátké vzdálenosti, naopak respirátory se doporučují tehdy, pokud se uvolňují částice v aerosolu, např. při zákroku jako je bronchoskopie. Je zřejmé, že velikost uvolněné částice může ovlivnit riziko infekce a její závažnosti, protože čím bude menší, tím snáze bude migrovat do plic a nezachytí se v horních cestách dýchacích.

Autoři do výzkumu zařadili 94 pacientů s onemocněním podobným chřipce, z jejichž stěru z nosohltanu diagnostikovali, zda byli či nebyli nemocní chřipkou. Během rutinní práce ve zdravotnickém zařízení shromažďovali spad v různých vzdálenostech od hlavy pacienta. Pomocí PCR analýzy byly vzorky testovány na přítomnost chřipkového viru.
Z 94 pacientů bylo 61 (65 %) na chřipku pozitivních (31 chřipka typu A a 30 typu B). Z těchto pacientů uvolňovalo chřipkový virus do vzduchu 26 (43 %). Z nich 5 (19 %) uvolňovalo až 32krát více viru, než ostatní pacienti. U všech pacientů, kteří vylučovali chřipkový virus, byla zjištěna vyšší nazofaryngeální virová nálož oproti těm, kteří virus nevylučovali. Mimo to tito emitoři uvolňovali mnohem vyšší dávku než je 50% lidská infekční dávka, a měli příznaky chřipky vyšší intenzity.
Se vzdáleností od pacientovy hlavy se virová nálož významně snižovala, zatímco množství malých částic se oproti velkým významně zvyšovalo. Zdravotnický personál byl tak mnohem častěji vystaven malým částicím s viry chřipky (průměr < 4.7 µm).

Zdroj:
Flu Virus Can Spread Up to 6 Feet, No Cough or Sneeze Required. Medscape. Feb 01, 2013.
Bischoff WE, Swett K, Leng I, Peters TR. Exposure to Influenza Virus Aerosols During Routine Patient Care. J Infect Dis. 2013 Jan 30.

Vydáno / Aktualizováno: 11.02.2013
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit