Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Očkování proti žluté zimnici bez boosteru

Až do 17.5.2013 doporučovala Světová zdravotnická organizace aplikovat každých 10 let jednu posilující dávku proti žluté zimnici všem cestovatelům do vybraných zemích, do kterých je toto očkování povinné (země v oblastech subsaharské Afriky a některé jihoamerické země). Jinými slovy platnost tohoto očkování byla stanovena jen na 10 let.
Nově totiž komise SZO došla k závěru, že očkování jednou dávkou proti žluté zimnici je dostatečné pro ochranu na celý život. Tomuto závěru přispěla skutečnost, že od roku 1930 bylo celosvětově hlášeno jen 12 případů žluté zimnice u očkovaných jedinců. Ke všem dokumentovaným případům selhání ochrany došlo do 5 let po očkování, což znamená, že ochrana časem neklesá. Během tohoto období (1930-2013) se podalo více než 600 miliónů dávek vakcíny.
Tyto závěry korespondují se studijními poznatky o přetrvávání specifické imunity po očkování déle než 35 let (Petráš M, Lesná IK. Manuál očkování 2010). Zůstává jen otázkou, jak dlouho bude trvat, než se ustanovení SZO uvede do života, tj. začnou ho respektovat země vyžadující platné očkování proti žluté zimnici při vstupu.

Seznam zemí vyžadující platné očkování:
Země a oblasti považované za rizikové (od roku 2011, dle SZO: Wkly Epidemiol Rec. 2011 Sep 9;86(37):401-11.):
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad (pouze část země je riziková), Kongo, Kongo DR (pouze část země je riziková), Pobřeží slonoviny, Rovníková Guinea, Etiopie (pouze část země je riziková), Gabun, Gambie, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Keňa (pouze část země je riziková), Libérie, Mali (pouze část země je riziková), Mauretánie (pouze část země je riziková), Niger (pouze část země je riziková), Nigérie, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Súdán (pouze část země je riziková), Tanzanie, Togo, Uganda.
AMERIKA: Argentina (pouze část země je riziková), Bolívie (pouze část země je riziková), Brazílie (pouze část země je riziková), Kolumbie (pouze část země je riziková), Ekvádor (pouze část země je riziková), Francouzská Guayana, Guyana, Panama (pouze část země je riziková), Paraguay, Peru (pouze část země je riziková), Suriname, Trinidad a Tobago (pouze část země je riziková, pouze Trinidad), Venezuela (pouze část země je riziková, především stát Bolívar).
Původně rizikové státy či oblasti Sv. Tomáš a Principe (nízké riziko v celé zemi), Tanzanie (nízké riziko v celé zemi), Somálsko (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné), Eritrea (nízké riziko jen v některých oblastech, v ostatních není riziko žádné) a Zambie (nízké riziko v celé zemi) byly překlasifikovány na státy s nízkým rizikem výskytu žluté zimnice.

Vydáno / Aktualizováno: 20.05.2013
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit