Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Složení vakcín

Zájem o očkování v posledních letech dostává nový rozměr. Pozornost laické i odborné veřejnosti se zaměřuje na bezpečnost očkování a složení vakcín. Tzv. odborníci, kteří nikdy žádnou vakcínu nekonstruovali, se s oblibou vyjadřují ke složení vakcín a kriticky hodnotí nejen samotné účinné látky, ale také zbytkové a pomocné látky. Do boje s tím se pustili jiní odborníci se stejnou znalostí jako mají kritici očkování. Právě proto vznikl tento článek, aby si jak odborná tak široká veřejnost udělala jasno co vakcíny obsahují, proč to obsahují a jaké je dosud dokumentované riziko očkování.

Vakcíny se skládají z účinných, pomocných a reziduálních látek. Cílem konstituce vakcín jsou účinné látky, které tvoří imunogeny - tj. mikrobiálními komplety nebo jejich části.
Z důvodu stability konečné vakcíny se přidávají cíleně pomocné látky. Ty mají napomáhat udržovat stabilní pH prostředí, stabilizovat a chránit proteinové částice a udržovat prostředí účinné látky aseptické. Jsou-li vakcíny lyofilizované (suché), pak právě pomocné látky vytvářejí krystalickou strukturu tohoto pevného skupenství.
Vzhledem k charakteru biologické přípravy účinných látek se do konečné vakcíny dostávají rovněž zbytkové, tj. reziduální látky ("nečistoty"), obvykle z kultivace mikrobů.

V doporučení výrobců vakcín, tj. příbalové informaci a souhrnu vlastností přípravku, se musí uvádět množství účinné látky a minimálně seznam pomocných látek, případně i jejich množství. Výrobce může ale nemusí dle evropské legislativy uvádět také reziduální látky (naopak ve Spojených státech amerických mají výrobci povinnost uvádět i zbytkové látky, alespoň jejich výčet).

Bezpečnost konečné vakcíny je ověřována v mnoha studiích a dozorem nad léčivy (farmakovigilance) během jejího používání v praxi. Tím se ověřuje nejen snášenlivost účinné látky, ale také pomocných a zbytkových látek v množství, která jsou v příslušné vakcíně. Proto výrobci ve svém doporučení uvádějí kontraindikace a upozornění, která mohou být mimo jiné také v příčinné souvislosti s těmito pomocnými a reziduálními látkami.

Kompletní článek najdete ZDE.

Vydáno / Aktualizováno: 07.10.2013
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit