Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Nastal čas k očkování proti chřipce

Stejně jako každý rok nastal čas se připravit na chřipkovou sezónu. Každý si to řeší po svém. Někdo nedá na zaručené “babské” recepty, zatímco jiní to spraví volně prodejnými přípravky v lékárně. Ti prozíravější se na chřipkovou sezónu připraví očkováním.

I když v Česku bývá každoročně očkováno jen asi 5-7 % populace, a to především té populace, která je zatížena chronickým onemocněním srdce, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, jsou mezi námi i ti, co se očkují pravidelně bez ohledu na případná zvýšená rizika komplikací z chřipky. Přiznám se, že patřím mezi ně, a pravidelně se tak s celou svou rodinou očkuji už 17. sezónu.

Mnoho mých známých považuje očkování proti chřipce jako zbytečné, protože si udělali ne vždy dobrou zkušenost. Údajně po očkování stejně chřipkou onemocněli. Na podzim nebo v zimě nás netrápí jen chřipka, ale také celé plejáda virových (a někdy i bakteriálních) respiračních onemocnění, které se chřipce jen podobají. Proto se také označují jako onemocnění podobná chřipce. A vůči těmto infekcím nás očkování proti chřipce nechrání. Takže pak to vypadá, že očkování nefunguje. Zaměříme-li se však na to, co skutečně očkování umí, tj. umí chránit proti chřipce, pak máme možnost snížit riziko nákazy až o 90 %.

Setkávám se také s názorem, že očkování proti chřipce může způsobit nemilé nežádoucí účinky a že někdy dokonce způsobí prožití mnohem těžší chřipky. Mylně si to pak postižení vysvětlují oslabením imunity v důsledku očkování. To samozřejmě nedává smysl. Očkováním přeci nelze oslabit imunitu a očkuje-li se v dobré zdravotní kondici, pak riziko těžkých nežádoucích účinků je téměř vyloučeno. Asi jde o úskalí očkování nás dospělých. Pokud jde o děti, pak jsme ostražití a velmi důsledně dbáme dobrého zdravotního stavu v době očkování i po něm. Ale když jde o nás, pak nějaký kašel, rýma, únava a psychická či fyzická zátěž přeci nic neznamená. A je-li imunitní systém oslaben těmito faktory, myslíte si, že očkováním ho spravíme? Nikoli. Vždyť v takových situacích imunitní systém neví, co má dělat dřív - vytvářet imunitu proti chřipce nebo řešit stávající zdravotní problémy či nedostatečnosti. Proto očkování je třeba načasovat tak, aby jsme byli v pohodě a zcela zdraví. Prostě udělat si na to svůj čas, včetně alespoň 1 dne po očkování bez obvyklé fyzické a psychické zátěže.

Letošní příprava na chřipku přináší drobnou novinku. Ačkoli náklady na toto očkování patří dnes mezi nejnižší (prakticky nejlevnější očkování), některé zdravotní pojišťovny se rozhodly všem svým klientům, bez ohledu na věku, je uhradit. Škoda, že neexistuje podobná finanční podpora těch lékařů, kteří se svým pacientům snaží vysvětlit prospěch a riziko očkování s ohledem na případné komplikace z chřipky. Marná sláva většina široké i odborné veřejnost se chřipky nebojí a považuje jí za banální onemocnění. Možná vhodná edukace naší populace by mohla přispět ke zvýšené proočkovanosti více než kompletní úhrada očkování. Uvidíme, zda letošní počin některých zdravotních pojišťoven přinese svůj kýžený výsledek.

Vydáno / Aktualizováno: 14.10.2013
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit