Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Klíšťové onemocnění v Africe

Klíšťata mohou představovat nebezpečný zdroj infekcí pro člověka nejen ve středoevropském regionu, ale také v Africe a dalších kontinentech světa. Na tato rizika se před plánovaným pobytem v afrických zemích relativně často zapomíná. A přestože není k dispozici žádné očkování, může se cestovatel před ním chránit.

V Africe klíšťata mohou přenášet bakterie z čeledi Rickettsiacae (nejčastěji R.africae nebo R.conorii), které jsou příčinou celé řady onemocnění, obecně označovaná jako klíšťové ricketsiózy. Mezi ně patří skvrnité horečky nebo tyfus. Onemocnění bývá zpravidla doprovázené horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, únavou, bolestmi svalů a vyrážkou. Africký typ tohoto onemocnění není fatální, ale někdy se přidávají komplikace. Proto zůstává doporučení pro každého cestovatele konzultovat po svém návratu domů i přechodnou změnu zdravotního stavu se svým lékařem nebo specialistou. K léčbě se používají tetracyklinová antibiotika (např. doxycyklin).

Jak se chránit před klíšťovým onemocněním? Základní ochranou je eliminovat možné přisátí klíštěte vhodným oblečením, které by mělo být světlé barvy, s dlouhými nohavicemi a rukávy, včetně uzavřených bot. Kromě toho je možné používat odpovídající repelenty, které obsahují minimálně 20 % DEET (diethyltoluamid) na kůži.
Toto opatření by měli volit zejména ti cestovatelé, kteří plánují pobyt v safari nebo ve volné přírodě, především v oblastech subsaharské Afriky.

Vydáno / Aktualizováno: 11.11.2013
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit