Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Novinky v roce 2014

V letošním roce se už konečně dočkáme vakcíny Bexsero (univerzální meningokokové vakcíny vůči séroskupině B), která byla na podzim 2012 zaregistrována v Evropské unii. Od loňského roku byla dostupná na některých evropských trzích a letos dorazí i k nám. Předpokládá se, že bude k dispozici od jara letošního roku. Vakcína je určena osobám starším 2 měsíců a očkuje se 2-4 dávkami dle věku zahájeného očkování. I když zatím schází přesvědčivý důkaz o prevenci meningokoků séroskupiny B, představuje toto očkování dnes alespoň naději, jak se vyvarovat zákeřným následkům tohoto onemocnění.

Pásový opar představuje téměř pro všechny hrozbu nechtěného. Nikdo si ho nepřeje. A bohužel s věkem jeho riziko roste a po dosažení věku 50 let se zvyšuje minimálně 4krát. Od dubna 2014 bude v České republice k dispozici vakcína Zostavax, tj. první vakcína určená proti rekurentní infekce, tj. vakcína vůči pásovému oparu pro očkování osob starších 50 let. I když nejvíce, téměř z 80 %, chrání relativně mladší (50-59 let), svůj význam dosahuje i u starších, jejichž riziko pásového oparu snižuje minimálně na polovinu a komplikace pásového oparu v podobně dlouhodobých bolestí o minimálně 70 %. Očkuje se jednou dávkou.

V tomto roce dojde k drobné úpravě očkování proti HPV (někdy též karcinomu děložního čípku). Obě dnes dostupné vakcíny upraví schéma očkování dětí mladších 15 let. Vedle tradičního 3dávkového schématu (0-2-6 měsíc) bude možné očkovat také 2dávkovým schématem (0-6 měsíců). To určitě přispěje k finanční úspoře zdravotních pojišťoven. Uvedený postup očkování u mladších 15 let byl odhalen už v roce 2007, přesto až nyní se výrobcům podařilo zaregistrovat toto alternativní očkování. Škoda jen, že schází dostatek klinických údajů o možném 2dávkovém očkování především starších osob, které si toto očkování musí hradit sami, a které by toto schéma uvítaly o poznání více než děti, které HPV očkování mají hrazené ze zdravotního pojištění.

V letošním roce by se mohla vedle vakcíny Infanrix Hexa objevit i u nás konkurenční vakcína podobného složení od jiného výrobce pod názvem Hexacima (nebo pod jiným názvem též Hexyon). Jedná se o již známou vakcínu Pediacel rozšířenou o složku proti hepatitidě typu B. Na rozdíl od pěti složek acelulární vakcíny proti dávivému kašli obsažených v původní vakcíně Pediacel, nová vakcína Hexacima obsahuje jen 2 složky (tj. pertusový toxín a filamentózní hemaglutinin), tj. méně než je v dosavadní vakcíně Infanrix Hexa.
Oproti stávající hexavakcíně tato nová je kompletně tekutá, a není ji třeba před použitím rekonstituovat. Zatímco s dosavadní vakcínou Infanrix Hexa výrobce umožňuje očkovat ve schématu 3+1 i 2+1, s novou vakcínou Hexacima je dle výrobce možné očkovat jen ve schématu 3+1. Hexacima by měla být u nás k dispozici pro dětské očkování vedle používané vakcíny Infanrix Hexa.

 

Vydáno / Aktualizováno: 10.02.2014
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit