Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Očkování proti HAV

 

Od letošního září je v České republice k dispozici “staronová” vakcína Vaqta. S ní jsme se mohli seznámit už v roce 1997, kdy byla poskytnuta Spojenými státy americkými k řešení rizikové situace zapříčiněné tehdejšími povodněmi. Přestože byla od té doby u nás registrována, výrobce ji k nám běžně nedovážel.
Od září je u nás dostupná ve dvou formách, tj. dětské i dospělé. Nelze ji považovat za mimořádně jinou než dosud u nás dostupné vakcíny proti hepatitidě typu A, tj. Havrix nebo Avaxim (případně Twinrix). Očkuje se s ní podobně, tj. podává se jedna základní dávka, která zajistí u většiny ochranu přetrvávající i několik let, ovšem pro zajištění dlouhodobé a spolehlivější ochrany se vždy preferuje podat druhou dávku za 6-18 měsíců.
Vakcína Vaqta je vysoce čištěná a lze ji použít k doočkování (tj. podání druhé dávky) i případech, kdy byla pro první očkování použita jiná komerční vakcína.
Co snad stojí za zmínku je skutečnost, že právě s touto vakcínou byla v prospektivní studii ověřena ochrana tzv. postexpoziční profylaxe, tj. situace, ve které osoba byla již exponována a očkování pak provedené do 14 dní snižuje riziko onemocnění o více než 90 %.

Pro koho je očkování určeno? Často se nechávají očkovat cestovatelé, zpravidla do exotických zemí. To je samozřejmě smysluplné očkování. Ovšem málokdo si uvědomuje, že tato infekce je i u nás tzv. všudypřítomná. Ostatně mediálně čas od času se a tím seznamuje i široká veřejnost. Téměř každoročně se u nás objeví postižené lokality. Důvodem je skutečnost, že dodržování hygieny leckdy nestačí. Právě preventivní opatření - očkování proti hepatitidě typu A - vysoce spolehlivě zabrání individuální nákaze a byla-li by proočkována populace, pak by byli chráněni i neočkovaní.

Jen jeden z posledních případů. V loni (2013) onemocnělo ve 12 evropských zemí 1.440 osob. Příčinou se stala zmražená směs bobulovin, která v některých kontaminovaných šaržích nejčastěji obsahovala buď bulharské ostružiny nebo polský červený rybíz. Z uvedeného případu pramení, že skutečně dodržováním hygieny se nelze vyvarovat nákaze hepatitidou typu A. Dávno již neplatí, že tato “žloutenka” je nemoc špinavých rukou.

 

Vydáno / Aktualizováno: 22.09.2014
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit