Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Výpadek vakcíny Pediacel

Rodiče, kteří zvolili k očkování svých dětí vakcínu Pediacel místo hexavakcín hrazených zdravotními pojišťovnami, teď řeší jak dále očkovat, dojde-li k absenci této vakcíny na trhu.

Podle sdělení výrobce má stávající u nás dostupná šarže této vakcíny omezenou dobu použitelnosti, platnou do konce července 2015. Výrobce k nám nedovezl další šarže, a tak od srpna letošního roku by až do první poloviny příštího roku mělo dojít k výpadku této vakcína na našem trhu.

Jak postupovat dále?
Předně se nedoporučuje zahajovat očkování touto vakcínou. Přesněji řečeno, pokud lze do konce července letošního roku podat alespoň 2 dávky této vakcíny, pak je možné očkování zahájit se stávající dostupnou šarží této vakcíny. V opačném případě je lepší zvolit k očkování jinou vakcínu. Důvodem je skutečnost, že první 2 dávky zajistí odpovídající ochranu na minimálně 6 měsíců a lze tak vyčkat na případné obnovení nových dodávek této vakcíny. Naopak 1 dávka této vakcíny není dostatečná pro zajištění ochrany a vyčkání obnovených dodávek by vedlo k promarnění této první dávky.

V případě, že dokončení řádného očkování ve schématu 2+1 nebo 3+1 vychází na srpen nebo září letošního roku, lze interval poslední dávky zkrátit na minimálně 4 měsíce, tj. podat poslední dávku nejpozději do konce července letošního roku.

Nelze-li uplatnit ani jeden z uvedených postupů nebo pokud by výpadek dodávek byl delší než výrobce očekával, pak se v očkování pokračuje jinou komerční vakcínou. K tomu lze použít jak 6složkovou vakcínu (Infanrix Hexa nebo Hexacima) tak méně složkové vakcíny (Infanrix, Infanrix Hib, Imovax Polio). Rozdíl je jen v úhradě. Zatímco 6složkové vakcíny jsou zdravotními pojišťovnami hrazené, méně složkové vakcíny si musí v těchto případech uhradit rodiče sami.

Ukázalo se, že v některých lékárnách se může ještě objevit vakcína Pediacel šarže J0515-1B s dobou použitelností 07-2016. Ačkoli má tato šarže delší dobu použitelnosti, byla distribuována v ČR již minulý rok a stávající zásoby jsou jen omezené na lékárny (tzn. distributoři tuto šarži nemají k dispozici a v terénu lze očekávat jen několik málo desítek kusů). Může se tak někomu stát, že si v lékárně zakoupí vakcínu s delší dobou použitelnosti.

Vydáno / Aktualizováno: 13.04.2015
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit