Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Prázdninové očkování

Situace kontaminované pitné vody na Praze 6, ke které došlo na konci května, znovu připomněla, že riziko hepatitidy typu A není jen rizikem letních pobytů v daleké cizině, ale že nás může zastihnout i kdekoli u nás doma. Je sice pravda, že předběžná opatrnost vedoucí k mimořádnému očkování dětí ve věku 1-15 let v postižené oblasti Prahy 6 nebyla podložena důkazem přítomnosti tohoto viru v kontaminované vodě, ale úhrada státem jedné dávky této vakcíny může být pro děti dobrým dárkem na prázdniny. Vždyť právě prázdninové dobrodružství na táborech, u prarodičů nebo s rodiči u moře mnohonásobně překračují rizika předběžné opatrnosti.
I když stát uhradí uvedeným dětem jen 1 dávku, klinická a epidemiologická hodnocení potvrzují přetrvávání ochrany minimálně 11 let po očkování 1 dávkou vakcíny proti hepatitidě typu A. Druhou dávku hrazenou již rodiči, která koriguje dílčí nedostatečnost první, lze podat za 6-18 měsíců (případně i déle, neboť imunitní systém si první dávku pamatuje minimálně 10 let).
K dětskému očkování je u nás k dispozici vakcína Vaqta Pediatric (pro děti a dospívající ve věku 1-17 let) nebo Havrix 720 Junior (pro děti ve věku 1-15 let). Toto očkování není limitováno věkem, a proto ho mohou s výhodou využít i dospělí. Pro ně je možnost využít dokonce 3 komerčních vakcín, tj. Vaqta Adult, Havrix 1440 nebo Avaxim 160.
Přestože letos byl tento prázdninový dárek poskytnut jen některým, riziko hepatitidy typu A se týká celé populace nezávisle na věku (s výjimkou těch nejmenších, které zpravidla bývají ještě chráněni mateřskými protilátkami, pokud je matka měla). Proto by si každý měl zvážit a využít toto očkování, i když si ho uhradí ze svého.

Vydáno / Aktualizováno: 08.06.2015
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit