Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Mosquirix - první generace vakcíny proti malárii

Dnes už je tomu více než 20 let, co se vyvíjela tato nová vakcín Mosquirix. Právě letos došlo k průlomu v tomto výzkumu, neboť se Evropská léková agentura dne 24.7.2015 rozhodla udělit registrační výměr této vakcíně a zaregistrovat tak první komerční vakcínu proti malárii.
Jde prakticky o první kontroverzní registraci vakcíny, která nesplňuje minimální protektivní limit 50 % po dobu delší než 1 rok. Její ochranný účinek se u dětí kompletně očkovaných 3 dávkami pohybuje v rozsahu 28-54 %. Navíc už další rok po očkování klesá účinnost na 16 % u dětí starších 5-17 měsíců a jen na 8 % u dětí očkovaných ve věku 6-12 týdnů. V ostatních letech pak ochrana zcela vymizí. Sice se podáním jedné posilující dávky ochrana mírně zvýšila ale její perzistenci to nijak neovlivnilo.
I když byla vakcína Mosquirix u dětí přijatelně tolerována (podobně jako vakcína proti vzteklině), přeci jen byly mnohem častější lokální reakce. Mimo to se u očkovaných překvapivě pozorovaly asi 2krát častěji meningitidy bez průkazu infekčního patogenu oproti dětem v kontrolní skupině. Podobně i častější byly horečnaté křeče, a to zejména u dětí očkovaných ve věku 5-17 měsíců.
Ospravedlněním pro registraci této první malarické vakcíny by měl být alespoň dílčí přínos u těch nejmenší, u kterých se očekává snížení výskytu malárie v prvním roce života o maximálně polovinu. Jistou kompenzací nedostatečné účinnosti malarické vakcíny by mohla být spolehlivá ochrana vůči hepatitidě typu B, kterou tato vakcína vyvolává v důsledku jedné z jejich pomocných složek.
Vakcína Mosquirix je považována za vakcínu první generace. Pravděpodobně dnes můžeme označit vakcínu SPf66 z 90. let minulého století za vakcínu nulté generace. I když obě zmíněné vakcíny poskytovaly srovnatelnou ochranu (a dokonce vakcína nulté generace zajistila částečnou ochranu nejen u dětí, ale také dospělých), vakcína nulté generace nebyla nikdy komerčně využita. Možná proto, že nebyla podporována grantem Billa Gates a nebyla produkována výrobcem GSK.


Dostupné informace o vakcíně Mosquirix najdete ZDE.

Vydáno / Aktualizováno: 21.09.2015
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit