Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Ebolavirová vakcína splnila očekávání

V červenci letošního roku (2015) byly uveřejněny první výsledky hovořící o skutečné ochraně vyvolané očkováním vakcínou rVSV-ZEBOV amerického výrobce MSD, kterému tuto vakcínu licencoval kanadský výzkumný ústav Canadian National Microbiology Laboratory.
Uvedená vakcína obsahuje 2x10 na 7 PFU (tj. virových částic vyjádřených jako jednotky tvorby plaků). Nejedná se však o živé ebolaviry, ale o viry vesikulární stomatitidy, které jsou geneticky upraveny a nesou plasmid kódující virový povrchový glykoprotein ebolaviru kmene Zaire. Díky tomu stačí očkovat jen 1 dávkou k zajištění rychlé ochrany, která se odhaduje, že vzniká dokonce do 10 dní po očkování.
Od 1.dubna do 20. července 2015 bylo do velké studie (fáze 3) zařazeno 7.651 osob starších 18 let z přímořských oblastí Guinei, která byla jako první postižena epidemií eboly. Bylo využito specifické uspořádání studie založené na dvou skupinách, které byly očkovány vakcínou rVSV-ZEBOV ovšem v jedné skupině byly očkovány osoby bezprostředně po randomizaci, zatímco ve druhé až o 21 dní později. Tím byl zachován etický prvek, protože všichni byli očkováni, a jedna skupina vůči druhé představovala kontrolní skupinu, vůči které bylo možné stanovit účinnost tohoto očkování. Navíc byly obě skupiny rozšířeny o osoby v kontaktu, které sice nebyly očkovány ale měly za cíl zhodnotit případné riziko pro očkované v kontaktu s nakaženými a obráceně.
Případy ebolavirového onemocnění byly hodnoceny nejen klinicky, ale musely být potvrzeny laboratorním vyšetřením (PCR viru). Účinnost očkování byla měřena teprve 10 dní po očkování, neboť se předpokládalo, že je třeba určitý čas pro vytvoření náležité ochrany.
Zatímco během 21 dní se u pozdně očkovaných (čili ještě před očkováním) objevilo 16 případů, mezi prostředně očkovanými nebyl zaznamenán žádný případ, tzn. tato vakcína vyvolala 100% ochranu (74,7-100%). Dokonce mezi osobami hodnocenými jako kontakty se ve skupině bezprostředně očkovaných objevilo jen 8 případů (nejednalo se tedy o očkované osoby, ale jen osoby, které přišly do kontaktu s těmito očkovanými), zatímco ve skupině pozdně očkované jich bylo 21, tj. očkování snižovalo riziko přenosu nálazy mezi kontakty o 76,3 %.
Už pilotní studie fáze 1 a 2 naznačily dobrou tolerabilitu této vakcíny, kterou pak tato rozsáhlá studie potvrdila. Byl zaznamenán pouze 1 závažný nežádoucí účinek v souvislosti s tímto očkováním. Jednalo se o horečnaté onemocnění, které bylo vyléčeno bez následků.
Výsledky potvrdily správnost konstrukce této rVSV-ZEBOV vakcíny, která je schopna rychle, bezpečně a spolehlivě ochránit v oblastech postižené krvácivou horečkou ebola. Také kompletní očkování prováděné podáním pouhé jedné dávky je obrovským přínosem, jak rychle čelit těmto epidemiím.

Vydáno / Aktualizováno: 09.11.2015
Autor: M.Petráš



Kontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit