Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Konečně redukovaná vakcína pro předškoláky

Od letošního března (2016) došlo po 5 letech k dlouhodobě požadované změně náhrady tradiční dětské vakcíny Infanrix za redukovanou vakcínu Boostrix (výhledově lze očekávat také Adacel). Rodiče si již nemusí hradit tuto vakcínu a jejich dítě bude automaticky redukovanou vakcínou v 5 letech přeočkováno. Proč to tak dlouho trvalo, když vhodnost očkování redukovanou vakcínou je známá od nového tisíciletí, zůstane navždy tajemstvím.
Už na počátku nového tisíciletí byly publikované studie či sledování [Scheifele DW et al. 2005], která uváděla zvýšený výskyt postvakcinačních reakcí u dětí ve věku 4-6 let po očkování původní dětskou vakcínou proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli (s acelulárními složkami). K tomuto jevu docházelo výhradně jen u dětí, které byly v raném dětství očkovány acelulární pertusovou vakcínou v kombinaci s ostatním dětským očkováním.
Původně se předpokládalo, že se jedná o reakci hypersenzitivity III typu zprostředkovanou vyšší hladinou IgG protilátek, které se s acelulárními složkami pertusové vakcíny spojují v tzv. imunokomplexy, které jsou příčinou obrovských zatvrdlin, zarudnutí, otoků, ale i bolestivosti kloubů, zvýšené teploty apod. Ovšem studie nepotvrdily vyšší hladiny protilátek u dětí s touto reakcí, o proti těm bez reakce [Rennels MB et al 2000; Rennels MB et al. 2002]. Proto se tedy předpokládá, že důvodem by mohla být přecitlivělost některých dětí v důsledku stimulace IgE protilátek anatoxiny nebo acelulárními subjednotkami adjuvovanými na minerální hliníkový nosič [Nagel J et al. 1977; Mark A et al. 1995; Hedenskog S et al. 1989]. Ukázalo se, že je-li množství vakcinačních antigenů redukováno, pak četnost těchto reakcí po podání čtvrté nebo páté dávky klesá minimálně na polovinu [Knuf M et al. 2006; Scheifele DW et al. 2005].

Poznámka: redukované vakcíny jsou určeny výhradně jen k posilujícímu očkování, tj. nelze je použít k základnímu očkování dětí. Existuje teoretické riziko, že by u malých dětí nemuselo zajistit dostatečnou postvakcinační odpověď, což by se mohlo projevit ve snížené ochraně. Klinické údaje ohledně očkování s redukovanými vakcínami jsou u vakcíny Adacel od 3,5 věku a vakcíny Boostrix od 4 let věku.

 

Literatura

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Vydáno / Aktualizováno: 11.04.2016
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit