Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Eliminace spalniček v regionu Amerika

Na 55. zasedání řídícího kolegia (Directing Council) PAHO/WHO ve Washingtonu, konaného ve dnech 26-30. září 2016, byl vyhlášen region Ameriky (Jižní i Severní) za prostý spalniček. Po 22 letech bylo úsilí korunováno eliminací spalniček, které se ověřovalo během posledních 6 let Mezinárodní komisí expertů vytvořenou PAHO (Pan American Health Organization). Jižní a Severní Amerika získaly jako první na světě tento status.
Spalničky se tak staly 5. preventabilní onemocněním eliminovaným na celém tomto kontinentě (1971 - pravé neštovice, 1994 - dětská přenosná obrna, 2015 - zarděnky a vrozený zarděnkový syndrom).
Před zavedením plošného očkování v roce 1980, spalničky způsobily téměř 2,6 miliónu úmrtí ročně po celém světě. Jen v Americe zemřelo 101.800 osob mezi lety 1971-79. Od roku 2002, kdy byl zaznamenán poslední endemický případ, se přenos spalniček na celém kontinentu Ameriky považoval za přerušený. Díky však cirkulaci viru spalniček na jiných kontinentech docházelo k hlášení importovaných případů. I tak se komise rozhodla pro udělení statusu eliminace spalniček, neboť podmínky pro jeho udělení byly splněny.
Výsledek globálního úsilí se projevil také poklesem výskytu spalniček na celém světě, který v roce 2015 dosáhl jen 244.704 případů (více než polovina případů byla hlášena v Africe nebo Asii).
I tak nadále musí země amerického kontinentu stále velmi důsledně mapovat výskyt ojedinělých případů (zpravidla importovaných) a zachovat maximální možnou proočkovanost místního obyvatelstva. Mimo to udělený status ještě zcela neznamená úplnou absenci lokálního ojedinělého výskytu spalniček v některý zemích amerického kontinentu (např. 189 případů ve Spojených státech amerických v roce 2015).

Vydáno / Aktualizováno: 17.10.2016
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit