Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Cíl bude dosažen?!

Dosavadní výsledky naznačují dosažení cíle: CELOSVĚTOVÉ ERADIKACE dětské přenosné obrny. Podle poslední zprávy Světové zdravotnické organizace (z konce září 2016) bylo zaznamenáno jen 28 případů onemocnění v důsledku nákazy poliovirem sérotypu 1, což je 1,6krát méně než tomu bylo vloni za stejné období. Zatímco vloni byly případy hlášeny výhradně jen v “endemických” zemích, letos se k tomu přidaly 4 případy z Nigérie, kde se již 2 roky neobjevil žádný případ a země měla být příští rok vyhlášena za prostou výskytu dětské přenosné obrny. Posledními endemickými oblastmi zůstávají Afghánistán s 9 případy, který doplácí právě na sousedství s Pákistánem, kde bylo letos hlášeno ještě 15 případů. Pákistán nadále zůstává ohniskem cirkulace polioviru typu 1 v důsledku záměrného odmítání očkování některých náboženských skupin. Po loňském represivním opatření (neočkování dětí bylo státem trestáno odejmutím svobody rodičů) došlo k vyšší proočkovanosti dětí, která se podílela na snížení výskytu nových onemocnění ze 306 případů v roce 2014 na 49 případů v roce 2015.

Potupné přecházení z očkování živými poliovakcínami na inaktivované snižuje cirkulaci poliovirů odvozených z vakcinačních, a tím se snižuje výskyt nových paralýz v důsledku nákaz těmito odvozenými polioviry. Letos do října byly celosvětově hlášeny jen 3 takové případy, zatímco za celý loňský rok jich bylo ještě 32.

I když stávající situace výskytu dětské přenosné obrny je více než příznivá, stále není její hrozba zcela zažehnána, neboť nové případy v Nigérii či případy podezření v Libérii jsou důkazem jejího možného návratu. Ať už v roce 2018 bude či nebude celosvětová eradikace dětské přenosné obrny vyhlášena, reálně se blížíme k naplnění smyslu očkování, které již po druhé ve své historii vede k vymýcení další infekční choroby - tentokráte dětské přenosné obrny.

 

Graf: Počet nových případů dětské přenosní obrny v celém světě v letech 2009-2016

 (polio.png) [#989]

Vydáno / Aktualizováno: 14.11.2016
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit