Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Opětovný návrat spalniček v Rumunsku

Plošně se v Rumunsku očkuje proti spalničkám od roku 1979 a rozšířené očkování bylo zavedeno v roce 1994, kdy se přidala druhá dávka vakcíny dětem ve věku 7 let. Přestože masivní očkování na přelomu 70-80. let minulého století dramaticky snížil výskyt spalniček v celé rumunské populaci (až o 90 %), ještě v letech 2011-2012 bylo ročně hlášeno zhruba 4.000 případů spalniček. V uplynulých dvou letech to vypadalo velmi nadějně, neboť se za oba roky zaznamenalo jen necelých 70 případů.

Letos se však situace několikanásobně zhoršila. Spalničky se objevily ve 30 okresech a Arad s 223 případy a Bistrita se 128 případy se staly nejpostiženějšími lokalitami. Hlavní příčinou šíření spalniček se stala snížená proočkovanost dětí. Za tím stojí odmítání rodičů očkovat své děti, jako důsledek anti-vakcinační kampaně propagující souvislost mezi očkováním a autismem vedené místní celebritou Olivia Steer, která je odpůrcem mimo jiné i mamografie. Sama je zastáncem veganství.

Za 8 měsíců letošního roku bylo hlášeno 935 případů a 6 úmrtí. Zdá se, že rychlost šíření se zvyšuje, neboť jen za poslední měsíc bylo registrováno 260 případů a 4 úmrtí. Vyjma jedné dospělé osoby, která byla HIV pozitivní, všechna ostatní úmrtí byla hlášena u neočkovaných dětí.

Je toto memento pro rodiče, kteří se domnívají, že neočkováním své děti ochrání? Rumunsko ukazuje jednu z možných variant, co se stane, když se proočkovanost dětí sníží pod úroveň zajišťující kolektivní ochranu a kam vede lehkovážnost rodičů, kteří si své počínání ospravedlňují argumentem, že je lepší dítě nakazit spalničkami, než ho nechat očkovat. Obstojí tento argument, zemře-li dítě na spalničky?

 (Rumunsko spalnicky.png) [#991]

Vydáno / Aktualizováno: 21.11.2016
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit