Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Cestovní lékárna

Dříve než se vypravíte na svou prázdninovou cestou do cizích krajin, je vhodné si připravit s sebou cestovní lékárničku. Proto jsme pro Vás připravili stručný přehled těch věcí, na které byste neměli zapomenout. Přizpůsobte vaši cestovní lékárnu délce pobytu, způsobu cestování o počtu osob, pro které je určena.

Léky - obecná upozornění

  • uschovat před dětmi
  • sledovat datum expirace (doba použitelnosti) označené na obalech
  • seznámit se s příbalovou informací daného léčiva (možná nesnášenlivóst/kontraindikace)
  • opatrnost při užívání léků v těhotenství
  • nikdy nevystavujte léky přímému účinku slunečního světla, chraňte masti, čípky, spreje a injekční roztoky (např. inzulín) před nadměrným teplem

Seznam léků
Léky, které trvale případně příležitostně užíváte - dle předpisu vašeho lékaře

Antimalarická profylaxe: lék nebo kombinace léků, která je SZO doporučena pro danou oblast

Základní potřeby pro první pomoc při poranění nebo úrazu: tlakový obvaz, sterilní čtverce, náplast, antiseptikum (Jodisol, Septonex, Ajatin), elastické obinadlo, Heparoid mast nebo Yellon gel

Léky proti alergiím, např. při poštípání hmyzem: Frenistil gel k potírání postiženého místa, Dithiaden tablety, Lotanax 60 tbl.

Léky proti bolesti a teplotě: Paralen, Guajanal, Acylpyrin, Ataralgin, Alnagon

Léky proti průjmům a zažívacím obtížím: Carbotox, Carbocit, Endiform (Endiaron), Hylak forte, Bactisubtil cps., Imodium, Smecta, Reasec

Rehydratační roztoky na doplnění tekutin - glukóza 20 g, NaCl 3,5g, KCl 1,5g soda bicarbona 2,5 g do 1 litru převařené vody

Antibiotika (ATB) - léky proti infekcím (angína, zápal plic, záněty močových cest apod.). Jsou účinná proti baktériím citlivým na použité ATB. Tyto léky nepatří do rukou laika, předepisuje je zásadně lékař. Při pobytu v tropech a subtropech, kde není dosažitelná lékařská péče a je nebezpečí z prodlení (např. vysoké horečky trvající déle než 24 - 36 hodin, průjmy s horečkou a přítomností krve ve stolici), je vhodné použít některá antibiotika se širokým spektrem účinku: Deoxymykoin pouze pro dospělé (dávkování obvykle první den po 12 hodinách jedna tableta, dále po dobu nejméně pěti dnů 1 tbl. za 24 hodin), Rulid - vhodné antibiotikum pro děti (dávkování dle věku a váhy dítěte vždy podle příbalové informace).

Léky k ošetření očí: Ophtalmo-Septonex kapky, Ophtalmo-Azulen mast. Cestující používající kontaktní čočky, musí mít s sebou nádobku na jejich uchovávání.
Léky při neklidu, nespavosti a depresi: Diazepam 2 mg tablety

Léky proti onemocněním vyvolaným plísněmi, houbami (mykotická postižení kůže, meziprstních prostor apod.): Myfungar - krém, zásyp, Batrafen krém, Canesten krém.

Léky proti letadlové, mořské, automobilové nemoci (tzv. kinetózy): Kinedryl (pozor na řízení motorových vozidel), Medrin, Theadryl, Cocculin - homeopatikum, Travel gum - žvýkačka

Prostředky na dezinfekci vody: pokud není možno vodu převařovat nebo kupovat v originálním balení, použijeme dezinfekční prostředek - např. Sterilag 10 (v zahraničí Mikropur, Halazon, Sterotabs)

Repelentní prostředky (odpuzování hmyzu): Autan (spray, tyčinka, roztok), Sahara mléko s repelentem, Repelent R 378 (roztok)

Insekticidní prostředky (hubení hmyzu, komárů): Baygon (elektrický odpařovač, spray), Actellic spray, Biolit L (spray), Pif-paf (elektrický odpařovač, spray)

Různé:

  1. krém s UV filtrem, minimálně ochranný faktor č.6. Na začátku pobytu, pro citlivější nebo dětskou pleť použijte vyšší ochranný faktor
  2. lůj k ošetření rtů
  3. mast na opary
  4. jehla a stříkačka na jedno použití, teploměr v pevném pouzdře, pinzeta, sluneční brýle s UV filtrem, náhradní dioptrické brýle.
Vydáno / Aktualizováno: 14.07.2003
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit