Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Cestování malých dětí

Očkování
V případě, že se chystáte na cestu do exotických zemích s dítětem starším 6 měsíců (a mladším 1 roku) je vhodné v každém případě, aby se u něj provedlo očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli (minimálně 2 dávky), proti tuberkulóze (do zemí s relativně vysokým výskytem tuberkulózy), očkování proti virové hepatitidě typu B (minimálně 2 dávky), proti dětské přenosné obrně (minimálně 2 dávky) a proti Haemophilus influenzae typu b.
Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám lze provést nejdříve v 9. měsíci. Nutné je však v takovém případě provést po 6 měsících podání další dávky, aby účinnost tohoto očkování byla dlouhodobá. Význam tohoto předčasného očkování spočívá v důležitosti ochrany vůči spalničkám - vysoké riziko pro malé děti. Další očkování závisí na cílové zemi, typu cesty a druhu pobytu.

Očkování proti žluté zimnici lze nejdříve podat v 6. měsíci života dítěte. Očkování proti choleře je u dětí do 1 roku zbytečné. Očkování proti meningokokovým infekcím u dětí do 1 roku je významné jen při cestách do rizikových oblastí. Dnes se toto očkování provádí buď alespoň konjugovanou monovakcínou proti séroskupině C u mladších 1 roku nebo 4složkovou vakcínou proti séroskupinám A,C,Y,W135 u dětí starších 1 roku. Bohužel očkování proti břišnímu tyfu je u dětí mladších 2 let naprosto neúčinné, a proto se neprovádí. Očkování proti virové hepatitidě typu A je u dětí mladších 1 roku nadbytečné, neboť mateřské protilátky do 1 roku eliminují vakcinační antigeny, a tím se toto očkování stává neúčinné. Někdy je možné provést profylaktické podávání specifického imunoglobulínu proti virové hepatitidě typu A.
Očkování proti vzteklině závisí na cílové zemi, stylu pobytu a především na místní dostupnosti vhodné vakcíny a protivzteklinových imunoglobulínů. Před cestou je důležité prověřit podle dostupných informací zdravotnické možnosti v cílovém místě a navíc si uvědomit, že děti jsou velmi snadno zranitelné.

Hygiena
I když dodržování správných hygienických zásad musí dítě dodržovat ne cestách stejně jako doma, je možná vhodné dítě správně poučit o významu této péče v exotických krajinách. Jde především o mytí si rukou před jídlem, po toaletě a před spaním. Děti by měly přijímat jídlo a nápoje jen od lidí, které znají. Navíc rodiče by měly být mnohem pozornější ke svým dětem.

Nejvhodnějším je mateřské mléko pro cestování dětí do 6 měsíců. Avšak při extrémně teplém počasí může dojít k provokaci vylučování mateřského mléka a překrvení bradavek. Proto se kojící matky musí připravit na zvládnutí tohoto problému. Někdy se doporučuje si nashromáždit mateřské mléko do lahví a ukončit laktaci. Připravené lahve se musí správně skladovat. Doporučuje se uchovávat v chladu nebo v pramenité vodě (je-li pobyt v přírodě). Láhve i dudlíky je nutné minimálně 30 minut nechat ve vroucí vodě, aby došlo k jejich sterilizaci nebo použít sterilizační tabletky (není-li možnost provést sterilizaci varem). Někdy stačí použít i horkou vodu z termosky. Před odjezdem je vhodné si zjistit, zda je v cílové zemi dostupné např. sušené mléko, plenky apod.

Prevence malárie u dětí spočívá především v používání vhodného ochranného oblečení (chrání před bodnutím komára) a na používání repelentů. O profylaxi proti malárii u dětí připravíme během června.

Vydáno / Aktualizováno: 10.06.2002
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit