Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Očkovací centra s databází IRS

Proč se nechat očkovat před cestou jen v těch očkovacích centrech, která pracují s databází IRS?

V České republice je více než 100 očkovacích center, ve kterých se mohou očkovat nejen osoby plánující pobyt v zahraničí, ale i ti, co se chtějí chránit vůči chřipce nebo klíšťové encefalitidě doma. Čím je však více center, tím větší je variabilita přístupu k očkování podmíněná kvalitními informacemi a znalostmi. To nelze centrálně nikterak ovlivnit či změnit.

Od roku 2010 je k dispozici databáze infekčních rizik ve světě (IRS), která je k dispozici nejen očkovacím centrům, ale také jednotlivcům, kteří se chtějí informovat o infekčních rizicích v plánované destinaci. Nicméně přímá konzultace v očkovacím centru je na místě. A když takové centrum je vybaveno znalostmi pramenících z databáze IRS, pak může být klient maximálně spokojen, neboť se doví jaká rizika ho mohou čekat a jak jim má případně předcházet. Jde tak pro něj o velmi cenné informace.

Na serveru vakciny.net jsou uvedena jen ta očkovací centra, která s databází IRS pracují a mohou tak nabídnout skutečně kvalitní služby svým klientům. Už to, že jsou tato centra ochotna investovat za roční licenci této databáze 2.000 Kč, je signálem jejich zodpovědného přístupu k dané problematice. Částka za přístup k databázi není nízká, ale relativně dobře kopíruje její aktuálnost, která se provádí každodenně (včetně sobot a nedělí, svátků či prázdnin). Informace, které databáze poskytuje nejsou vždy dokonale 100%, neboť vychází nejen z oficiálních, ale také mediálních zpráv ve světě, aby tak mohla rychle informovat. To s sebou přináší i určitá nevyhnutelná zkreslení. Nicméně se záznamy doplňují a upravují tak, jak se informace postupně zpřesňují národními autoritami.

Databáze obsahuje nejen záznamy z posledních let, ale dokonce záznamy od roku 2002. Lze tak vidět, jak se situace v dané zemi měnila, mění a je možné odhadovat míru infekčních rizik z minulosti.

Jednoznačným doporučením pro cestovatele je vybrat si takové očkovací centrum, které mimo jiné pracuje s touto databází IRS, a žádat tak další informace o případných infekčních rizicích v místě plánovaného pobytu. Kompletní seznam těchto očkovacích center naleznete zde. Bohužel v některých krajích taková centra schází a cestovateli nezbude nic jiného než si najít pro něj nejbližší dostupné centrum z uvedené databáze. Náročnost však bude vykompenzovaná informacemi.

Vydáno / Aktualizováno: 20.02.2017
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit