Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Eradikace dětské přenosné obrny v roce 2019

Dne 24.10.2019 byla v Ženevě (Švýcarsko) deklarována celosvětová eradikace divokého polioviru sérotypu 3, který naposledy nakazil jedince v srpnu 2012. Posledním případem byl nemocný z Nigérie. Divoký poliovirus sérotypu 2 byl deklarován eradikovaným dne 20.9.2015 v Bali. Jeho poslední případ se objevil v roce 1999 v severní Indii (Aligarh).

Celosvětové úsilí eradikace dětské přenosné obrny se blíží ke svému konci. Zbývá vymýtit poslední sérotyp, který stále cirkuluje v Afghánistánu a Pákistánu.

Podle Světové zdravotnické organizace se blíží vyhlášení eliminace dětské přenosné obrny na africkém kontinentě. K tomu by mohlo dojít v polovině příštího roku (roku 2020). Poslední případ onemocnění divokým poliovirem byl zaznamenán v Nigérii v srpnu 2016. Letos bylo do počátku října zaznamenáno celosvětově 95 případů způsobených cirkulujícím poliovirem odvozeným z vakcinačního  sérotypu 1 nebo 2 (cVDPV), z nichž 69 bylo hlášeno v Africe (Benin, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Etiopie, Ghana, Niger, Nigérie, Somálsko). Díky eliminaci bude v zemích Afriky proveden přechod ze živé poliovakcíny na inaktivovanou, čímž se zabrání vzniku nových případů cVDPV. Tento postup přechodu ze živé na inaktivovanou vakcínou je podmíněn eliminací environmentální cirkulace divokého polioviru, která by právě v příštím roce mohla být naplněna.

Vydáno / Aktualizováno: 27.10.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit