Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Alergické reakce - kontraindikace pro očkování

Jednou z nejčastějších kontraindikací očkování jsou alergie na účinnou látku vakcíny nebo na její pomocnou látku. Před zahájením očkování nelze vyloučit možnou alergickou reakci na účinnou látku (jde zejména o anafylaktickou reakci). Co však lze vyloučit je možná reakce na pomocnou látku ze znalosti zdravotního stavu očkované osoby. K tomu lékař musí dobře znát zdravotní stav očkované osoby, nejlépe z dlouhodobého sledování. Proto se také doporučuje očkování u svého praktického lékaře (ať už pro děti či dospělé).

Není vždy jednoduché zvážit, zda je osoba před očkováním alergická vůči některé ze složek podávané vakcíny, neboť složení typově stejné vakcíny není vždy shodné u všech výrobců: různá volba antibiotik, stabilizátorů, kultivačních médií apod.
V tomto článku Vám přinášíme nejčastější (a možná i nereprezentativnější) pomocné složky, vůči kterým by mohla být očkovaná osoba alergická. Pokud očkovaná osoba nemá ve své anamnéze alergii uvedenou, ale existuje obava z možné alergie (zejména anafylaktické reakce), doporučuje se před očkováním provést nejčastěji rychlý kožní test ("skin prick test") nebo průkaznější sérologické vyšetření (stanovení specifických IgE nebo i IgG či IgG4).

Alergie na Kontraindikace očkování proti Specifikace
Drožždí (pekařské), konkrétně vůči Saccharomyces cerevisiae virové hepatitidě typu B
Kontraindikace se týká pouze očkovací látky vyráběné rekombinantně (tj. vakcína u nás používaná); jako alternativní způsob očkování se podává vakcína připravená z obohacené plazmy (bohužel tento typ u nás není k dispozici)
Kuřecí vaječné proteiny
chřipce
klíšťové encefalitidy spalničkám (tento typ vakcín u nás není) příušnicím (tento typ vakcín u nás není) vzteklině (PCECV - u nás se neprodává)
žluté zimnici
Pouze je-li známá anafylaktická reakce, v případě ostatních alergických reakcí není očkování kontraindikováno.
Nové chřipkové vakcíny se začínají vyrábět bez přítomnosti kuřecích proteinů (viz. nová výstavba firmy Baxter u Prahy).Vakcíny proti spalničkám a příušnicím vyráběné Sevapharmou nejsou vyráběné na kuřecích fibroblastech, a proto u nich tato kontraindikace neplatí.
Vakcína proti vzteklině typu PCECV se dnes u nás již neprodává, týká se zahraničí.
Kachní vaječné proteiny vzteklině (PDEV - u nás se již neprodává)
Dnes tento typ vakcíny postupně mizí z celého světa (význam jen pro cestovatele, kteří by mohli být takovouto vakcínou očkováni mimo naši republiku, zejména v rozvojových státech při podezřelém kontaktu se zvířetem)
ŽŽelatinu (gelatinu)
planým neštovicím (u nás se zatím neprodává) spalničkám
příušnicím
zarděnkám
(i v kombinacích)
Pouze je-li známá anafylaktická reakce, v případě ostatních alergických reakcí není očkování kontraindikováno.
Neomycin, gentamycin streptomycin a dalšší antibiotika
spalničkám
příušnicím
zarděnkám
planým neštovicím dětské přenosné obrně
Pouze je-li známá anafylaktická reakce, v případě ostatních alergických reakcí není očkování kontraindikováno.
Psí srst, kachní nebo kuřecí peří apod.
Alergie, která není kontraindikací pro žádné očkování; mylně se někdy uvádí alergie na psí srst, že je kontraindikací pro podávání TRIVIVACu (u nás vyráběná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám)
Vydáno / Aktualizováno: 01.07.2002
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit