Světová zdravotnická organizace mimo jiné sleduje situaci vývoje počtu nových případů tuberkulózy v Evropě. V roce 2000 vydala své stanovisko, ve kterém vidí jako příčinu šíření TBC v Evropě tyto faktory:
"Povinné" očkování proti TBC je zavedeno ve více než 56% zemí a to hned po narození. V některých zemí (téměř ve všech zbývajících) se očkují jen děti rizikové. Očkování je povinné a pravidelné ve většině zemí střední a východní Evropy, zatímco v zemích západní Evropy převažuje očkování jen rizikových dětí. Důvodem je lepší situace v počtu nových případů TBC a dalších faktorech ovlivňující možný výskyt.
Pořadí zemí v evropském regionu podle počtu případů TBC v roce 2000 je uveden v tabulce. V tabulce je uvedeno, zda se v zemi očkuje proti TBC pravidelně nebo jen rizikové či případně se děti neočkují. I když se v zemích s vysokým výskytem TBC "pravidelně" proti TBC očkuje, jsou zde splněny všechny podmínky, které SZO uvádí jako faktory, které napomáhají šíření tuberkulózy. Situace v České republice je příznivá pro např. ukončení tohoto očkování či případně pro jeho zmírnění (např. jen pro rizikové osoby či děti). Avšak zkušenosti z přelomu let 80. a 90. minulého století (úmrtí novorozence a nárůst počtu nových případů v regionech, kde se očkování provádělo jen u rizikových dětí) zatím nepřispívají k tomuto zavedení.