Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Kolektivní ochrana HPV očkování

Už první epidemiologické studie pocházející z Austrálie, která jako jedna z prvních zařadila HPV očkování (proti nákazám vyvolanými lidskými papilomaviry) do plošného imunizačního programu, přinesly poznatky o tom, jak očkování dívek a žen přispívá k ochraně neočkovaných chlapců a mužů [Ali 2013].

Navzdory stávajícím národním i celosvětovým doporučením očkovat dívky i chlapce nejlépe ve věku 11-12 let se stále nedaří dosáhnout odpovídající proočkovanost této věkové kohorty. Podobně jako u nás i ve Spojených státech amerických se proočkovanost dospívajících v uvedeném věku pohybuje kolem 50 %. 
Právě vysoká proočkovanost kolem 80 % je schopna významně přispět i těm neočkovaným potažmo těm, co se třeba očkovat nemohou ze zdravotních důvodů. K tomuto tvrzení přispívá nově publikovaná studie pocházející z USA [Spinner 2019].

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Prevalence vakcinačních HPV genotypů ve stěrech sledovaných žen se v důsledku očkování pozitivně měnila. Oproti první vlně došlo ke snížení všech 9 vakcinačních HPV genotypů u všech žen bez ohledu na očkování z původních 46,1 % na 17,6 %, tj. došlo k  62% poklesu prevalence těchto HPV virů. Jednoznačný přínos byl dle očekávání u očkovaných žen. Nicméně i neočkované ženy z relativně vysoké proočkovanosti ostatních žen profitovaly, neboť pokles prevalence 4 primárních HPV genotypů (HPV-6,11,16,18) dosáhl 40 %.

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Graf: Změna prevalence vakcinačních HPV genotypů u očkovaných a neočkovaných žen

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Doprovodný článek analyzující uvedenou studii [Dempsey 2019] dále poukazuje na to, že ne všechny dívky a ženy byly očkovány kompletně (ve studii se zahrnuly všechny ženy s alespoň jednou dávkou HPV vakcíny). Jinými slovy to znamená, že i nekompletní očkování je schopno zajistit minimálně 80% ochranu. 

Další informace najdete v prémiovém obsahu

Literatura

Další informace najdete v prémiovém obsahu

 

Vydáno / Aktualizováno: 29.05.2019
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit