Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Specifické očkování v Rakousku

Na počátku letošního roku vydalo rakouské Ministerstvo zdravotnictví nový očkovací kalendář 2017 (Impfplan Österreich, 2017). Je velmi hezky vypracován a stává se tak dobrým a přínosným materiálem pro rakouské lékaře, jak očkovat. Mimo jiné nezapomíná na postupy očkování v případě výpadku některých vakcín.

Stejně jako kdekoli na světě tak i v Rakousku existují starší děti či dospělé osoby, které nebyly v minulosti očkovány proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli (případně i proti dětské přenosné obrně). Jelikož není k dispozici žádná vakcína proti dávivému kašli určena pro základní očkování starších dětí a dospělých, umožnilo Ministerstvo zdravotnictví, Rakouska použít redukované vakcíny jako je Boostrix, Boostrix Polio nebo Repavax (tj. vakcíny proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli, případně i dětské přenosné obrně), pro zajištění kompletního očkování těchto osob, které nebyly v minulosti očkovány. K tomu volí schéma 2+1 v uspořádání 1-2 měsíce mezi 1-2 dávkou a 6-12 měsíců mezi 2-3 dávkou. Těmito redukovanými vakcínami umožňuje očkovat děti starší 12 let, včetně dospělých. Pokud by na rakouském trhu chyběla vakcína Tetravac (analogie u nás používané vakcíny Infanrix), pak lze takto očkovat i děti ve věku 6-12 let. Nejedná se však o standardní doporučení pro všechny, ale jen pro specifickou skupinu v minulosti neočkovaných. Ministerstvo tak přejímá zodpovědnost za tento postup očkování, neboť nejsou k dispozici žádná klinická data, která by tento postup opravňovala. Pravděpodobně je lepší alespoň takto očkovat i při nejistém výsledku odpovídající ochrany vůči dávivému kašli, než nechat jedince zcela nechráněné.

Citace:
Nachhol-Empfehlungen ab vollendetem 6. bis vollendetem 18. Lebensjahr
Bis zum Alter von 12 Jahren Tetravac, danach bzw. bei Nicht-Verfügarbeit auch früher: Boostrix Polio bzw. Repevax (trotz fehlender Zulassung auch für Grundimmunisierung):
2. Dosis nach 1 (-2) Monaten,
3. Dosis nach 6 (-12) Monaten
(Wenn Boostrix Polio/Repevax nicht verfügbar auch Boostrix und Polio-Salk extra oder Revaxis ohne Pertussis-Komponente)

Ještě jedno doporučení stojí za povšimnutí. V rakouském očkovacím kalendáři je umožněno očkovat s hexavalentními vakcínami Infanrix Hexa a Hexyon (totožná vakcína s českou Hexacima) až do věku 6 let, pokud nebylo dítě do té doby očkováno a není k dispozici Tetravac (u nás Infanrix). Je zřejmé, že vyjádření výrobců o absenci klinických dat u dětí starších 2 nebo 3 let (dle příslušné vakcíny) je ministerstvem interpretováno tak, že se nejedná o překážku pro případné očkování dětí starších 2 nebo 3 let. Odborně s tím lze jen souhlasit, i když je snášenlivost těchto dětských vakcín s rostoucím věkem snížena.

Citace:
Als 6-fach-Impfstoff (Hexyon oder Infanrix hexa; bei Nicht-Verfügbarkeit von Tetravac bis zum vollendeten 6. Lebensjahr); oder 4-fach-Impfstoff Tetravac plus Hepatitis B und HiB extra (HiB empfohlen bis zum vollendeten 5. Lebensjahr).

V každém případě lze jen závidět, že u našich jižních sousedů je ministerstvo ochotno a schopno přijmout určitý díl zodpovědnosti a sejmout v krajních situacích břímě složitého rozhodování lékařů v praxi.

Zdroj: Impfplan Österreich, 2017, vydané rakouským Ministerstvem zdravotnictví (Bundesministerium für Gesundheit und Frauen), dne 2.1.2017

Vydáno / Aktualizováno: 15.10.2017
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit