Na těchto stránkách používáme soubory cookies
Beru na vědomí
Internetové informační centrum správného očkování
Další aktualizace: 15.3.2021

Očkování jednou dávkou genetické vakcíny proti COVID-19

Kompletní očkování představuje podání dvou dávek v intervalu 3 nebo 4 týdnů. Přesto výrobci hodnotili také účinnost po aplikaci první dávky. Tu sledovali jen prvních 21 nebo 28 dní a při započtení dat 7 dní po druhé dávce (poznámka: nepředpokládá se ochranný účinek v krátké době  sedmi dní po druhé dávce, ostatně cílová protektivní účinnost byla měřena teprve po této době) dosahovala po očkování s vakcínou Comirnaty asi 61 % (odhad z relativního rizika) a s vakcínou mRNA-1273 neuvěřitelných 80 %. 
Oba výsledky protektivní účinnosti se staly úpravou schématu očkování navrženého ve Velké Británii, kde oddálí druhou dávku o tři měsíce. Zda se zvýší riziko častějšího selhávání se teprve ukáže. Nicméně epidemiologická data z rychlého plošného očkování v Izraeli naznačují, že skutečně už první dávka má ochranný potenciál [Linder 2021]. Ten je ale podmíněn délkou doby po očkování. Zatímco prvních 7 dní po očkování onemocnělo 4.484 očkovaných, z nichž 244 vyžadovalo hospitalizaci, o týden později se jejich počet snížil na 3.186 včetně 124 vyžadujících hospitalizaci. Ve třetím týdnu po očkování onemocnělo jen 353 očkovaných a jen 7 z nich muselo být hospitalizováno. 
Budeme-li předpokládat, že v prvním týdnu po očkování nebyl prakticky nikdo chráněn, pak ochrana ve druhém týdnu byla 49 % oproti hospitalizacím a 29 % oproti onemocnění. Ve třetím týdnu se zvýšila na 97 % oproti hospitalizacím a na 92 % oproti onemocnění COVID-19. Zjištěné výsledky jsou v souladu s analogickým postupem vedeným z dat klinického hodnocení. Zatímco během prvních 10 dní po studijním očkování s vakcínou Comirnaty onemocnělo 33 očkovaných v následujících 11 dnech onemocnělo už jen 6 osob. Účinnost 10 dní po očkování jednou dávkou vakcíny byla téměř 82 %. Zjištěné postvakcinační účinnosti byly statisticky významné. Je tedy možné, že přístup zvolený ve Velké Británii má opodstatnění a povede k mnohem rychlejšímu dosažení proočkovanosti bez většího selhávání v ochraně. 
S tímto tématem také souviselo zjištění výskytu asymptomatických případů COVID-19, které se objevily před podáním druhé dávky u 14 očkovaných a 38 neočkovaných. Odtud byla na základě relativního rizika odhadnuta 55% účinnost očkování jednou dávkou vakcíny mRNA-1273 [FDA-mRNA1273 2020]. 

Další informace najdete ZDE.

Vydáno / Aktualizováno: 17.01.2021
Autor: M.PetrášKontakt | Podmínky užívání | GDPR | Prémiový obsah | RSS
Správné očkování - veškeré informace o očkování a vakcínách, ale nejen o nich.
info@vakciny.net, Marek Petráš, Copyright ©1999-2019.
Jan Tax: tvorba webových stránek
Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována bez souhlasu autora.
Přihlásit